Premijer Pedro Sánchez suočen je s najžešćom krizom otkad je 2018. preuzeo vlast: unutar njegove Španjolske socijalističke radničke stranke (PSOE) raste pobuna koja traži raspisivanje prijevremenih parlamentarnih izbora nakon izbijanja novog korupcijskog skandala.
• Istraga elitne postrojbe Civilne garde (UCO) otkrila je indicije da je treći čovjek PSOE-a Santos Cerdán primao provizije za javne natječaje. Cerdán je prošli tjedan dao ostavku na stranačke funkcije, a u ponedjeljak se odrekao i mandata u Kongresu.
• Skandal se nadovezuje na raniju istragu protiv njegova prethodnika Joséa Luísa Ábalosa, također osobnog Sánchezova odabranika za organizacijskog tajnika.
• Sánchez se u televizijskom obraćanju ispričao građanima i najavio „odlučne” mjere: smijenio je vrh stranke, imenovao prijelazni tim s bivšom ministricom okoliša Cristinom Narbonom i koordinatorom za dezinformacije Borjom Cabezónom, te zatražio vanjski financijski revizor. No mnogi socijalisti te poteze smatraju „čašom vode na vatru”.
Strah od lančane štete u gradovima i regijama
Iako većina gradonačelnika i regionalnih predsjednika javno podupire premijera, u privatnim razgovorima ocjenjuju da će se bijes birača preliti na lokalne izbore zakazane za sredinu 2027. Kadrovi na terenu boje se gubitka vlasti u uporištima poput Leóna, Palencije i Sorije, ali i neuspjeha u povratku regije Valencije u kojoj je trenutačno oslabio rejting pučanina Carlosa Mazóna.
„Ne vidim kako može preokrenuti situaciju u sljedeće dvije godine”, rekao je anonimni dužnosnik PSOE-a iz jednog većeg grada. „Ako već moramo izgubiti državu, bolje to učiniti sada i do lokalnih izbora dokazati da je napravljena rezolutna čistka.”
Gradonačelnik Méride Antonio Rodríguez Osuna javno poručuje da bi se stranka trebala hitno konzultirati s članstvom, a da on osobno „ne bi tražio reizbor” da je na Sánchezovu mjestu.
Sánchez odbija odstupiti
Unatoč pritiscima, premijer poručuje da mu je „dužnost kapetana preuzeti kormilo i proći kroz oluju”. Politolog Pablo Simón ocjenjuje kako je kriza tek na početku i da se može produbiti pojavom novih dokaza koji bi mogli zahvatiti i članove sadašnje vlade. Ipak, Simón naglašava da Sánchez neprikosnoveno kontrolira stranku te da protivnicima unutar PSOE-a „nedostaje snage da ga svrgnu, čak i kad je ranjen”.
Oporbena Narodna stranka (PP) službeno traži ostavku ili prijevremene izbore, no u stranačkim se redovima, prema Simónu, potajno raduju Sánchezovu „sporom, agonizirajućem” ostanku na vlasti. PP-ov glasnogovornik Borja Sémper tvrdi da bi eventualni opoziv bio „dašak svježeg zraka” za premijera i predviđa bolniji rasplet ako mandat odradi do kraja.
Španjolska bi, prema aktualnom rasporedu, trebala glasovati 2027., no sve je više socijalista koji računaju da bi raniji izlazak na birališta mogao biti jedini način da se spasi barem dio njihovih lokalnih i regionalnih uporišta. Za sada, međutim, konačnu riječ još uvijek ima Pedro Sánchez.