Tragična pogibija domaćeg planinara u subotu na Hahliću ponovno je razotkrila pukotine u hrvatskom sustavu hitnog spašavanja iz nepristupačnih područja.
Prema priopćenju Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS), poziv je zaprimljen u 13.10 sati, čak 43 minute nakon što je unesrećenog prijatelj počeo reanimirati i putem Centra 112 zatražio pomoć. Helikopter Helikopterske hitne medicinske službe (HHMS) po dojavi nije uspio locirati planinara, pa je HGSS pokrenuo vlastitu akciju. Trinaest spašavatelja iz stanice Rijeka stiglo je terenskim vozilima do planinarskog doma, a potom pješice više od kilometra do unesrećenog. Unatoč naporima, muškarcu više nije bilo spasa te je tijelo spušteno do Podkilavca i predano nadležnim službama.
Pročelnik HGSS-a Marko Andrić naglašava da je Hitna pomoć prije HGSS-a bila obaviještena gotovo 45 minuta, ali je samostalno krenula u potragu: „Akcija spašavanja trebala je biti aktivirana paralelno i prema nama.”
Problemi s helikopterima HGSS godinama upozorava da Hrvatska nema stalno organiziranu službu helikopterskog spašavanja na kopnu. Nakon zadnjeg apela, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić najavio je tromjesečnu potporu Hrvatske vojske tijekom srpnja, kolovoza i rujna. No u HGSS-u ističu da je to daleko od razine suradnje kakvu su imali posljednjih trideset godina.
„Najbitnije je da se čim prije sastanemo s premijerom Plenkovićem i kvalitetno definiramo kako bi trebao izgledati sustav helikopterskog spašavanja na vanurbanom području”, poručio je Andrić, dodajući da HGSS mora sudjelovati u svim strateškim odlukama.
Statistika HHMS-a Helikopterska hitna medicinska služba raspolaže s četiri baze – Zagreb, Osijek, Rijeka i Split – iz kojih su u proteklih 15 mjeseci obavili više od 2 000 intervencija. Na Jadranu helikopteri lete 24 sata, dok su na kontinentu dostupni samo po dnevnoj vidljivosti. Većina intervencija odnosila se na pacijente s kardiološkim problemima, traumama ili moždanim udarom.
Sezona tek počinje S početkom turističke sezone očekuje se veći broj izleta u planine, a time i veća potreba za brzim spašavanjem. Iako turisti čine manji dio statistike, HGSS podsjeća građane da planinarenje započnu rano ujutro, izbjegavaju žarko sunce, ponesu dovoljno vode i unaprijed isplaniraju rutu. „Planine su prekrasne, ali traže oprez”, zaključuje Andrić.
Tragedija na Hahliću bolno je podsjetila da svaka minuta vrijedi života – i da je održiva, cjelogodišnja helikopterska potpora nužna, a ne sezonski kompromis.