Salvadorski reporter Mario Guevara, veteran s više od 20 godina rada u Sjedinjenim Državama, i dalje je zatvoren u pritvorskom centru Imigracijske i carinske službe (Ice) u južnoj Georgiji, premda su sve kaznene prijave protiv njega prošloga tjedna odbačene.
Guevara je 14. lipnja u okrugu DeKalb uhićen dok je uživo prenosio prosvjed „No Kings Day”. Na snimkama policijske kamere vidi se kako je, odjeven u crveni prsluk s natpisom „PRESS”, dva koraka zakoračio na cestu nakon što je snimio policijsku reakciju na dimnu bombu – trenutačno ga je svladala postrojba Doravillea. U tom je trenutku njegov prijenos pratilo više od milijun ljudi.
• Sudac mu je istoga ponedjeljka odobrio puštanje bez jamčevine, no Ice je uveo zadržavanje i preuzeo ga u savezni pritvor. • Sljedeći dan policija susjednog okruga Gwinnett podigla je tri prometne prekršajne prijave za događaj star mjesec dana, čime je novinaru onemogućeno puštanje na slobodu. • Prošlog su tjedna i te prijave odbačene zbog nedostatka dokaza, ali je Ice žalbom blokirao plaćanje imigracijske jamčevine od 7 500 dolara, pa Guevara ostaje iza rešetaka.
„Čini se da su se lokalne i savezne službe udružile kako bi ga ušutkale”, tvrdi Jerry Gonzales iz GALEO-a, organizacije koja zastupa latinoameričku zajednicu u Georgiji. Katherine Jacobsen iz Odbora za zaštitu novinara upozorava kako je Guevara „jedini novinar u SAD-u koji noć provodi u ćeliji zato što je radio svoj posao”.
Guevara je 2004. pobjegao iz Salvadora nakon što mu je paramilitarna skupina FMLN prijetila smrću. U SAD je ušao legalno, zatražio azil te godinama izvještavao za španjolsko-jezične medije o policijskim i imigracijskim racijama. Zbog tog rada stekao je milijunsku publiku, ali i – vjeruju aktivisti – meta je postao nakon zaoštravanja politike prema migrantima.
Imigracijski sudac 2012. odbio mu je azil i izrekao rješenje o deportaciji, no postupak je administrativno zatvoren, a Guevara je dobio radnu dozvolu. Sada 21-godišnji sin, rođen u SAD-u, podnio je zahtjev za očevu zelenu kartu, no postupak je na čekanju.
U međuvremenu je Ice novinara premjestio u pet različitih zatvora i uglavnom ga drži u medicinskom odjelu „iz sigurnosnih razloga”. Guevara se u pismu predsjedniku Salvadora Nayibu Bukeleu požalio: „Progonjen sam. Vlada mi želi upropastiti dosje kako bi me deportirala kao kriminalca.”
Dok Ice odnedavno pokušava ograničiti pravo pritvorenika na saslušanje o jamčevini, odvjetnici i udruge za ljudska prava pripremaju pravne korake. Za Guevaru svaki dan iza rešetaka znači daljnju neizvjesnost, ali i opomenu o cijeni novinarskog rada na prvoj crti imigracijskih obračuna.