Branka Červar, dugogodišnja ravnateljica Osnovne škole Tone Peruška i jedna od najistaknutijih vizionarki hrvatskog obrazovnog sustava, preminula je u 84. godini života.
Rođena 1942. u Zagrebu, Červar je pripadala prvoj generaciji studenata pulske Pedagoške akademije koja je stasala pod mentorstvom profesora Tone Peruška. Nakon studija punih je 25 godina predavala matematiku i fiziku u školi koja od 1965. nosi Peruškovo ime, istodobno mentorirajući generacije budućih učitelja i održavajući čvrstu vezu između škole i Akademije.
Na čelo škole stala je 1987. u najtežem mogućem trenutku: zgrada je bila derutna, škola podstanar, inspekcija je izdala rješenje o zabrani rada, a zemlja se nalazila pred ratom i raspadom sustava. Četiri godine poslije, kad je 1991. napustila ravnateljsku dužnost, OŠ Tone Peruška bila je obnovljena, nadograđena i potpuno opremljena – s riješenim statusom u vlasništvu grada Pule.
Iste godine osnovala je tvrtku „Pitagora” za pružanje intelektualnih usluga iz matematike i fizike, a dvije godine poslije napravila povijesni iskorak: u obiteljskom stanu otvorila je „Prvu privatnu osnovnu školu Juraj Dobrila”, prvu takvu ustanovu u Republici Hrvatskoj. Od 1995. škola djeluje na Stoji, u zgradi koju je Červar osobno obnovila ulaganjem cjelokupne imovine.
Viziju cjelovitog odgoja zaokružila je 1997. osnivanjem Dječjeg vrtića „Dobrilići”, a 2001. i „Privatne gimnazije Juraj Dobrila”, čime je stvorila jedinstveni obrazovni lanac od vrtića do mature. Vjerovala je u „školu bez zvona” – mjesto u koje djeca dolaze bez straha, uče s radošću i odlaze bez stresa.
Kao vrsna metodičarka izradila je brojne kurikulume temeljem individualiziranog pristupa, prepoznajući i potičući talente svakog učenika. Cijeli je rad posvetila, kako je voljela reći, „osposobljavanju djece za snažni ulazak u život”.
Posljednje godine provela je u svom domu, okružena ljubavlju troje djece, unuka i praunuka. Njezin pedagoški trag ostaje vidljiv u generacijama učenika i utemeljenim ustanovama koje i dalje žive njezinu ideju škole otvorene za slobodu, znanje i dječju radost.