Najmanje desetoro ljudi – pet šumara i pet spasilaca – poginulo je u srijedu u gašenju šumskog požara nedaleko od Eskişehira, između Istanbula i Ankare, potvrdio je turski ministar poljoprivrede İbrahim Yumaklı.
Prema njegovim riječima, 24 člana vatrogasnih ekipa zatekla je nagla promjena smjera vatre; četrnaest ih je hospitalizirano, a stradali su „izgorjeli živi” kada je plameni zid u sekundi promijenio pravac. Ranije je lokalni zastupnik Nebi Hatipoğlu naveo da je poginulo 11 ljudi, no službeni broj zaustavio se na deset.
Tursku od nedjelje prži toplinski val, s temperaturama od 6 do 12 stupnjeva Celzijevih iznad prosjeka za ovo doba godine. Visoke temperature i snažan vjetar potpalili su više požara, prijeteći naseljima i prisiljavajući na evakuaciju nekoliko sela.
Znanstvenici već godinama upozoravaju da izgaranje fosilnih goriva pojačava ekstremne vremenske pojave poput toplinskih valova, čineći ih češćima i intenzivnijima.
Cipar traži pomoć, Jordan šalje zrakoplove
Dok se Turska bori s vatrom, veliki požar buknuo je i sjeverno od Limassola na Cipru, gdje su evakuirana najmanje četiri sela. Predsjednik Nikos Christodoulides izjavio je da je aktiviran EU-ov mehanizam za civilnu zaštitu te da će susjedni Jordan poslati pomoć.
U gašenju sudjeluje 14 zrakoplova i brojni vatrogasci na tlu, ali „požarna linija golema je, a situacija vrlo teška”, upozorio je Christodoulides. Jak vjetar i temperature koje su u srijedu dosegle 43 °C, a u četvrtak bi mogle narasti na 44 °C, dodatno otežavaju borbu s vatrom. Vlasti su izdale narančasto upozorenje na opasne vremenske prilike.
Iako su toplinski valovi i šumski požari u ovom dijelu Mediterana uobičajeni, posljednjih godina bilježe se veće ljudske žrtve i materijalna šteta, što stručnjaci povezuju s klimatskim promjenama.