Hrvatski premijer Andrej Plenković poručio je da Europu čekaju „dvije godine pregovora” oko novog Višegodišnjeg financijskog okvira (VFO) te izrazio uvjerenje da će Hrvatska „proći vrlo dobro”. Izjavu je dao nakon sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem u Slatini, dan nakon što je Europska komisija predstavila prijedlog sedmogodišnjeg proračuna od oko dva bilijuna eura za razdoblje 2028.–2034.
„Slijedi nam dvije godine pregovora o tome, prvo, koliki će proračun biti i za što će sve biti alocirana sredstva. A tek kada u cijelosti budemo svjesni formula, izračuna i metodologije, moći ćemo govoriti o nacionalnoj omotnici”, rekao je premijer.
Glavne brojke prijedloga:
• Ukupni iznos: 2 bilijuna eura (1,26 % BND-a EU-a).
• Usporedba s aktualnim VFO-om: sadašnjih 1,13 % BND-a, odnosno 1,15 % kad se isključi otplata postpandemijskih kredita – dakle skromno povećanje.
• 48 % proračuna (865 mlrd. eura) namijenjeno je nacionalnim i regionalnim planovima partnerstva – obuhvaćaju koheziju, ruralni razvoj, ribarstvo, upravljanje granicama, socijalnu politiku, migracije i unutarnju sigurnost.
Premijer ističe da će presudni biti stavovi država koje najviše pune europsku blagajnu: desetak najrazvijenijih članica trenutno osigurava oko 80 % ukupnog proračuna. „Potrebno je vidjeti stavove država članica koje najviše doprinose europskom proračunu”, napomenuo je.
Što ovo znači za Hrvatsku?
• U proteklom ciklusu Hrvatska je raspolagala s nešto manje od 15 mlrd. eura iz VFO-a te s dodatnih 10 mlrd. eura iz Instrumenta EU iduće generacije.
• Na raspolaganju je bila i oko 1 mlrd. eura iz Fonda solidarnosti.
Plenković vjeruje da bi i novi proračun Hrvatskoj mogao donijeti izdašnu omotnicu, ali podsjeća na obvezu osiguravanja vlastitih prihoda: „Sredstva koja se očekuju su veća pa to znači da ćemo morati naći i načine kako osigurati prihodnu stranu, to jest nove izvorne prihode čime bismo kompenzirali potrebe na rashodnoj strani.”
Pregovori sada prelaze u ruke Europskog parlamenta i država članica; konačni iznosi i nacionalne kvote bit će poznati tek nakon što se usuglase formule, kriteriji i fiskalni doprinosi svake zemlje.