Saborski zastupnik Dalibor Paus (IDS) oštro je prozvao Ministarstvo obrane zbog prijedloga izmjena Zakona o obrani, tvrdeći da dokument „diskriminira civilne ročnike” i time krši Ustav.
Paus je u raspravi podsjetio da članak 47. jamči i vojnu obvezu i pravo na prigovor savjesti: „Pravo na priziv savjesti nije privilegij, ono je ustavna kategorija.”
Glavne zamjerke:
• Dulja služba: vojna obuka trajala bi dva mjeseca, a civilna tri, iako program nije zahtjevniji.
• Nejednaka naknada: vojni ročnici dobivali bi 1 100 eura mjesečno, civilni samo 250 eura.
• Radni staž i zapošljavanje: civilna služba ne bi se uračunavala u staž, a prednost pri zapošljavanju u javnom sektoru imala bi isključivo vojna pričuva.
Paus drži da se time šalje poruka „ako već moraš biti civilni ročnik, neka ti bude teže”, što „sigurno nije u duhu Ustava Republike Hrvatske”. Odgovornost za dosadašnje zlouporabe priziva savjesti, kaže, leži na državi koja treba uspostaviti učinkovite mehanizme kontrole.
Zastupnik je podsjetio da priziv savjesti postoji u zdravstvu, policiji, obrazovanju pa čak i unutar vojske te zapitao zašto se u ovom slučaju „sustavno ponižava i destimulira”.
U vrijeme sve češćih poplava, požara i potresa, civilna zaštita mora biti „održiva, obučena i organizirana pomoćna snaga za krizne situacije – a ne kazna za one koji imaju priziv savjesti”, naglasio je.
IDS-ov zastupnik predlaže:
- izjednačiti trajanje vojne i civilne službe;
- ujednačiti naknade za sve ročnike;
- civilni staž uračunavati u radni staž;
- ukinuti ili izjednačiti prednosti pri zapošljavanju u javnom sektoru.
„Država mora pronaći drugi način ako želi motivirati mlade na vojnu obuku, a ne diskriminacijom onih koji biraju civilnu službu”, zaključio je Paus.