Granica Tajlanda i Kambodže ponovno je planula prošlog četvrtka, a višedesetljetni teritorijalni spor – nastao na neusklađenim kolonijalnim kartama – dobio je novu, osobnu dimenziju. Nekada nerazdvojni saveznici, bivši čelnici Hun Sen (72) i Thaksin Shinawatra (76), pretvorili su svoje prijateljstvo u otvoreno neprijateljstvo koje, upozoravaju analitičari, potpiruje krvave okršaje.
Hun Sen je gotovo četiri desetljeća vladao Kambodžom prije nego što je prošle godine vlast predao sinu Hun Manetu. Thaksin se u domovinu vratio nakon 15 godina egzila, a premijersku dužnost sada obnaša njegova kći Paetongtarn Shinawatra. Unatoč formalnom umirovljenju, oba politička patrijarha i dalje vuku konce.
Prijateljstvo dvojice moćnika nekad je bilo toliko blisko da su se nazivali braćom. Hun Sen je Thaksinu i njegovoj sestri Yingluck nudio utočište nakon vojnih pučeva u Bangkoku, a 2009. imenovao je Thaksina gospodarskim savjetnikom u Phnom Penhu. No odnosi su se dramatično urušili posljednjih mjeseci.
Vrhunac raskola bio je kada je Hun Sen prošloga mjeseca objavio snimku telefonskog razgovora s Paetongtarn. U snimci ga kći tajlandskog magnata oslovljava s „ujak” i obećava da će „sve riješiti” ako on nešto zatraži, pritom vrijeđajući visokog tajlandskog generala. Tajlandska javnost burno je reagirala; ustavni sud suspendirao je Paetongtarn zbog moguće povrede etičkih normi, a Bangkok je spustio razinu diplomatskih odnosa, povukao svoga veleposlanika i najavio protjerivanje kambodžanskog.
Hun Sen je kasnije optužio Thaksina za izdaju i zaprijetio da će otkriti „još osjetljivih podataka” o obitelji Shinawatra. Thaksin je kratko uzvratio: „Nikada nisam mogao zamisliti da bi mi netko toliko blizak mogao učiniti ovako nešto”, jasno naglasivši da je prijateljstvo završeno.
Motivi za Hun Senov obrat ostaju nejasni. Stručnjaci navode da bi mogao tražiti unutarnju potporu za Hun Maneta raspirujući nacionalizam ili se pak osvetiti Bangkoku zbog obračuna s tzv. kriminalnim internetskim ‘prevarantskim kampovima’ koji posljednjih godina cvjetaju u Kambodži.
Rezultat je, međutim, opipljiv: više poginulih i tisuće raseljenih uz graničnu crtu. „Nijedna država ne želi izgubiti ni pedalj suvereniteta”, podsjeća profesor Pavin Chachavalpongpun sa Sveučilišta u Kyotu, dodajući da osobni sukob dvojice patrijarha čini ionako složen teritorijalni problem još nepredvidljivijim.
Na terenu raste bijes. Tijekom posjeta skloništima u sjeveroistočnoj pokrajini Ubon Ratchathani, Thaksina je dočekalo pitanje jedne stanovnice: „Vi ste Hun Senov prijatelj, zar ne? Zašto dopuštate da Kambodža puca na Tajlance?” Gotovo stoljeće stari spor tako je ponovno postao talac osobnih uvreda i izgubljenog povjerenja, a rješenje se čini udaljenijim nego ikad.