Afrička svinjska kuga ponovno je zahvatila Baranju. Ministarstvo poljoprivrede potvrdilo je da je zaraza 10. srpnja otkrivena na farmi u Jagodnjaku, a dan kasnije i u obližnjem Bolmanu. Oba objekta odmah su stavljena pod nadzor, započelo je „usmrćivanje svih svinja na objektu, neškodljivo uklanjanje lešina te preliminarno čišćenje i dezinfekcija”.
• U Jagodnjaku je do petka eutanazirano približno 300 svinja. • Određene su zone zaštite (3 km) i nadziranja (10 km) u kojima se provodi pojačani nadzor svih objekata sa svinjama.
Županijska čelnica Nataša Tramišak pozvala je na maksimalan oprez i podsjetila da se županija 2023. uspješno obranila pridržavanjem mjera: „Pozivam da zajedničkim snagama još jednom spriječimo širenje ove bolesti.” Naglasila je da je lovcima upućen naputak za odstrel divljih svinja, ali i da je čovjek „jedan od čimbenika koji pridonose širenju bolesti”.
Vlada je, kako bi ublažila štete, program državne potpore povećala za dodatnih 11 milijuna eura. „Želimo ublažiti posljedice bolesti i podržati stabilnost sektora svinjogojstva”, poručio je ministar David Vlajčić.
Paralelno, lovci u Vukovarsko-srijemskoj županiji dobit će naredbu o potpunom izlovu divljih svinja u zoni ograničenja III. Za svako odstrijeljeno grlo do 1. listopada predviđena je naknada od 80 eura, a Ministarstvo naglašava da će mjera ostati na snazi „dokle god postoji opasnost od ASK-a”.
Predsjednik Odbora za svinjogojstvo HPK-a Antun Golubović podržava odluku, ali traži jednake obveze za sve: stočari ograđuju farme, pa „neka i Hrvatske šume i lovozakupci ograde lovišta, bar uz granicu s BiH i Srbijom”.
Veliki proizvođači podižu zaštitu Poljoprivredna kompanija Belje, čije se četiri farme nalaze u blizini Jagodnjaka, ističe da spada u „farme s visokim biosigurnosnim statusom” te da je pojačala dezinfekcijske protokole. Na tim farmama nalazi se oko 10 % njihove ukupne proizvodnje svinja, a zbog novih zona ograničenja očekuju otežane isporuke živih svinja.
Struka upozorava da je Baranja srce hrvatskog svinjogojstva te da bi daljnje širenje kuge moglo imati ozbiljne posljedice. „Ovo što se sada dogodilo u Baranji nož je u srce hrvatskog svinjogojstva”, upozorava Golubović.
Afrička svinjska kuga, iako neškodljiva za ljude, za svinje je smrtonosna i trenutačno najveća prijetnja domaćem i divljem svinjskom fondu. Novi slučajevi pokazuju da borba protiv virusa nije završena te da stroge biosigurnosne mjere ostaju jedina učinkovita obrana.