Znanstvenici upozoravaju na iznimno snažan toplinski val koji je od kraja lipnja zahvatio zapadni dio Sredozemnog mora, gurajući temperaturu površine mora na neuobičajenih 30 °C i više.
• Kod Mallorce je temperatura mora danima prelazila 30 °C, što se obično bilježi tek kasnije tijekom ljeta. • Portugalska pomorska služba potvrdila je da je južna Algarve od 28. lipnja do 9. srpnja prolazila kroz morski toplinski val; pojedine lokacije bile su čak 5 °C toplije od 20-godišnjeg prosjeka.
Stručnjaci ističu da humanom izazvana klimatska kriza pojačava intenzitet i trajanje ovakvih epizoda. Dugotrajna izloženost povišenim temperaturama "iscrpljuje morska bića do točke u kojoj više ne mogu preživjeti", a dio vrsta ulazi u "modus preživljavanja" i prestaje se razmnožavati, što ozbiljno prijeti cijelim ekosustavima.
Dok Mediteran gori od vrućine, druga krajnja lica vremena pogodila su Aziju:
• Južna Koreja trpi višednevne pljuskove; od srijede je palo više od 500 mm kiše u Seosanu (Južna Chungcheong pokrajina). Najmanje četvero ljudi je poginulo, dvoje se vodi kao nestalo, a gotovo 7 000 stanovnika moralo je napustiti domove. Vlasti su izdale najvišu razinu upozorenja na odrone.
• Tropska oluja Wipha donijela je obilnu kišu i olujne udare vjetra Filipinima, južno od Tajvana te Hong Kongu, gdje je u tri sata palo više od 110 mm kiše uz nalete do 161 km/h. Zračni prijevoznik Cathay Pacific otkazao je sve letove velik dio nedjelje, a oboreno je drveće i gradilišne skele. Oluja se kreće prema kineskoj pokrajini Guangdong, a zatim i sjevernom Vijetnamu, gdje meteorolozi najavljuju vrlo obilne oborine.
Ekstremni toplinski, pljuskoviti i olujni događaji sve su učestaliji, slažu se znanstvenici, koji upozoravaju da klimatske promjene pojačavaju razorne efekte svake nove epizode.