Mrkopalj je ovog ljeta proslavio 240. rođendan svoje najvrjednije povelje – dokumenta kojim je 14. ožujka 1785. carica Marija Terezija, uz supotpis Josipa II., malom goranskom naselju dodijelila status privilegiranog kraljevskog grada, tadašnjeg trgovišta s vlastitim grbom i pečatom.
Središnji dio slavlja bio je Sajam Marije Terezije, spoj povijesnog spektakla i suvremene ponude domaćih OPG-ova. U mimohodu kroz središte mjesta prodefilirali su kostimirani pripadnici šest hrvatskih povijesnih vojnih postrojbi iz Samobora, Varaždina, Svete Nedelje, Vrlike, Karlovca i Bakra, članovi KUD-a Frankopan, KUU-a Sklad te Udruge Bakarska gospoda i kapitani. Publiku su posebno oduševili glumci koji su utjelovili povijesne ličnosti: Marijeta Trkman Kravar kao Marija Terezija, Neven Cetinjanin kao Josip II. i Milivoj Diklić u ulozi suca Sušića.
Uz vojne bubnjeve i barjake čuli su se i stihovi domaćih pjesnika Roberta Tomića Mickića, Ive Dorić, Ankice Crnić i Josipa Horačeka. Kulminacija je uslijedila kada je načelnik Josip Brozović otkrio replike Povelje i carskog pečata, a mrkopaljski župnik Ante Zovko blagoslovio povijesne simbole. „Ovakva događanja njeguju naš identitet i spajaju minulost i sadašnjost”, istaknuo je Petar Hrg, direktor TZ-a Gorski kotar, dok je državni tajnik Tugomir Majdak čestitao mještanima na čuvanju tradicije.
Načelnik Brozović podsjetio je da su još prije dva i pol stoljeća tadašnje vlasti prepoznale važnost opstanka ljudi u Gorskom kotaru te pozvao današnje donositelje odluka da slijede taj primjer.
Obljetnica je dobila i svoju kolekcionarsku notu: izrađene su razglednice, dopisnice, značke i poseban pečat s motivima Povelje. Razglednice i dopisnice mogu se kupiti u poštanskim uredima diljem Hrvatske, a besplatno preuzeti u Općini i TIC-u Mrkopalj. Troškove je podmirio sponzor Lukas Schmidt i njegov hostel „Život je više”, dok je Općina financirala značke i otkup dopisnica.
Četvrt stoljeća prije Francuske revolucije Mrkopalj je dobio gospodarske i političke povlastice koje su ga obilježile kao trgovačko središte Gorskog kotara. Dvije stotine četrdeset godina poslije, živopisni sajam pokazao je da se duh te carice još uvijek osjeća na goranskim obroncima – i da ga Mrkopaljci ponosno čuvaju.