Otvaranje 72. izdanja Pula Film Festivala, kojemu su nazočili predsjednik Zoran Milanović i brojni dužnosnici, proteklo je u izrazito antifašističkom ozračju. Na velikom platnu u pulskoj Areni projicirana je poruka „80 godina od pobjede nad fašizmom”, a zbor Praksa izveo je pjesmu „Bella, ciao” završivši nastup usklikom „Smrt fašizmu – sloboda narodu!”.
Portal Narod.hr, kojim upravlja udruga „U ime obitelji” Željke Markić, objavio je tekst u kojemu organizatorima zamjera isticanje spomenute parole i pjesme. Autori portala tvrde da je „pod tim uzvikom pobijeno najviše ljudi u povijesti čovječanstva”, među njima „stotine tisuća Hrvata”.
Brojni povjesničari i demografi osporavaju te navode. Prema istraživanjima demografa Vladimira Žerjavića, u poratnim likvidacijama na Bleiburgu i Križnom putu stradalo je između 55 000 i 67 000 zarobljenika, od čega oko 45 000 Hrvata – višestruko manje od „milijuna” kojima barata Narod.hr. Žerjavić procjenjuje ukupan broj hrvatskih žrtava Drugog svjetskog rata na 192 000, dok su milijunske žrtve bile posljedica djelovanja nacističkih i fašističkih režima, a ne antifašističkog pokreta.
Kritičari portala također podsjećaju da su antifašistički pozdrav i pjesma „Bella, ciao” simboli otpora diljem Europe, dok se u Jugoslaviji upravo pod parolom „Smrt fašizmu – sloboda narodu!” borilo protiv okupatora i njihovih domaćih pristaša. Crvena armija, koja je nanijela najveće gubitke silama Osovine, nije koristila taj slogan, pa mu se ne mogu pripisati „milijuni” poginulih fašista na istočnom bojištu.
Osim povijesnih i demografskih nedosljednosti, autorima Naroda zamjera se i elementarna matematička pogreška: od 1945. do 2025. doista je prošlo točno 80 godina, pa se jubilej prikazan u Areni ne može smatrati proizvoljnim.
Dok organizatori Festivala ističu važnost podsjećanja na istarske ratne strahote i antifašističko nasljeđe, polemika pokazuje koliko su tumačenja hrvatske novije povijesti i dalje podložna ideološkim sukobima.