BONN – Dok su izaslanici UN-a posljednja dva tjedna u Bonnu dorađivali pregovaračke pozicije za nadolazeći klimatski summit, hodnicima je odjekivalo jedno, posve neprijegovaračko pitanje: gdje će svi spavati u studenome?
Ovogodišnji COP30, koji Brazil želi održati u amazonskoj luci Belém kako bi simbolično istaknuo važnost prašume za stabilnost klime, već je zasjenjen logističkim glavoboljama. Grad od 1,2 milijuna stanovnika nikada nije ugostio događaj ove veličine, a raspoloživi smještaj rasprodan je munjevitom brzinom – i po cijenama koje prijete isključiti siromašnije države i civilno društvo.
• Preostale hotelske sobe dostižu i 1 000 USD po noćenju, a diplomate se boje da će završiti u školama, vojarnama ili na iznajmljenim kruzerima, pa čak i dijeliti krevete. • U prezentaciji dostavljenoj delegacijama Brazil je obećao 29 000 soba i 55 000 kreveta – ne soba – za otprilike 50 000 sudionika. • Europska unija u zatvorenoj je raspravi upozorila da se „pregovaračima ne može tražiti ni očekivati da dijele sobe” te izrazila zabrinutost zbog sat-dugih putovanja od smještaja do konferencijskog centra. • Jednoj je europskoj delegaciji za tim od 20 ljudi ponuđen paket od milijun eura, tvrdi diplomat upoznat s ponudom.
„Sve je zasjenjeno logistikom i bojimo se da će to sputati pregovore. Nemamo smještaj, nitko ga nema”, kazao je visoki latinoamerički diplomat. Panamski izaslanik Juan Carlos Monterrey na društvenim je mrežama poručio da strahuje kako bi COP30 mogao postati „najmanje dostupan COP u novijoj povijesti”.
Slične brige iznio je i predsjednik Afričke skupine pregovarača Richard Muyungi: „Smještaj je veliki problem. Još nismo dobili zadovoljavajući odgovor.”
Organizatori nude kruzere s cijenama „od 700 do 1 300 dolara”, ali su prošloga tjedna u Bonnu obećali kabine od 250 dolara i kuće za 100 dolara po noći. I dalje se, međutim, ne zna koliko je takvih opcija dostupno ni koliko su udaljene od mjesta održavanja, a obećana internetska platforma za rezervacije odgađa se mjesecima.
Brazilska izvršna direktorica COP-a Ana Toni tvrdi da vlada „sluša” kritike i radi na suzbijanju divljanja cijena. „Ne možemo dopustiti da Brazilci ili stranci plaćaju nerealne iznose”, rekla je, dodajući kako dio skeptika možda „ne razumije koliki je Belém grad” i predrasudno gleda na Amazonu.
Osim smještaja, delegacije brinu kapaciteti lokalne zračne luke, medicinske usluge te troškovi uredskog prostora i paviljona na samom skupu.
Za summit koji bi trebao pokazati svjetsku odlučnost u borbi protiv klimatske krize, logistički posrtaji postali su prva tema razgovora. Ostane li tako, listopadske brojke o emisijama mogle bi u studenome pasti u drugi plan pred – cijenama kreveta.