Talijanska vlada najavila je strože mjere nadzora i uvođenje novog sustava certificiranja dobavljača nakon što su sudske istrage razotkrile sustavno izrabljivanje radnika u dijelu modne industrije, uključujući pogone vezane uz Valentino, Dior, Armanija, Loro Pianu i Alviero Martini.
Milanski sud prošlog je tjedna imenovao posebnog upravitelja u Loro Piani, brendu poznatom po kašmiru u vlasništvu francuskog LVMH-a, jer kompanija, prema nalazima tužitelja, nije odgovarajuće kontrolirala radne uvjete kod svojih podizvođača. Slične su odluke od početka 2023. već pogodile odjele Valentina, Diora i Armanija.
„Ne možemo dopustiti da nezakonito ponašanje nekolicine ugrozi ugled cijelog sektora i da posljedice snose i poštene tvrtke i brend ‘Made in Italy’ u cjelini, simbol izvrsnosti i kvalitete”, poručio je ministar industrije Adolfo Urso nakon sastanka s predstavnicima modne industrije.
Prema podacima konzultantske kuće Bain, talijanska mreža od tisuća malih proizvođača isporučuje 50 do 55 posto globalne luksuzne robe. Upravo taj razgranati lanac – koji velikim brendovima omogućuje korištenje prestižne oznake „Made in Italy” – pokazao se i najranjivijim na kršenja radnih prava.
Vlada, pravosuđe, sindikati i strukovne udruge u svibnju su potpisali memorandum kojim se nastoji obuzdati, kako su je milanski tužitelji nazvali, „generalizirana metoda proizvodnje koja ugrožava živote radnika u ime veće zarade”. Ključna mjera je izrada baze podataka dobavljača: tvrtke će dobrovoljno prijavljivati podatke o plaćanju poreza, uplati doprinosa i poštovanju radnog zakonodavstva, a Lombardija im zauzvrat dodjeljuje šestomjesečni certifikat transparentnosti.
Ministarstvo industrije sada priprema nacionalni sustav certifikata kojim bi se potvrdila održivost i zakonitost poslovanja u cijelom opskrbnom lancu. Ideja je da brendovi više ne budu automatski odgovorni za prekršaje svojih dobavljača ako potonji posjeduju valjani certifikat.
Talijanske su vlasti odlučne, poručuje Urso, spriječiti da radna eksploatacija naruši reputaciju etikete „Made in Italy” – jednog od najvrjednijih simbola talijanske ekonomije.