Na Redditu se razvila žustra rasprava nakon što je jedan Hrvat opisao svoja radna iskustva u inozemstvu i zaključio da „nismo samo mi ti koji imaju probleme”.
Prema njegovim riječima, kolege iz Italije, Francuske, Češke pa čak i Njemačke žale se na iste poteškoće:
- najam stanova „pojede više od pola plaće”,
- kupnja nekretnine postala je nedostižna jer „cijena leti u nebo”,
- strani radnici s istoka ruše cijenu radnog sata,
- inflacija i nova poskupljenja pritišću kućne budžete,
- mnogi upućuju oštre kritike Europskoj uniji.
„Kad razgovaram s ljudima, kao da slušam prosječnog Hrvata”, napisao je autor, priznajući ipak da su domaći problemi zamjetno veći od europskog prosjeka.
Slična svjedočanstva ubrzo su se nadovezala:
- Nekadašnji gastarbajter navodi kako cijene stanova na zapadu rastu proporcionalno s plaćama te da će i ondje bračni par „30+ godina otplaćivati kredit”. Plaća od 2 000 do 2 500 eura ne znači luksuz, kaže, ali barem „ne preživljavaju iz mjeseca u mjesec”.
- Hrvatica koja je živjela u Rimu plaćala je 1 400 eura najamnine za 55 kvadrata u središtu grada i zaključuje: „Rekla bih čak da se kod nas živi bolje nego u Italiji.”
- Drugi sudionik rasprave podsjetio je na problem korupcije. U Nizozemskoj, tvrdi, „nije čuo da je neki njihov sadašnji ili bivši ministar uhićen”, dok u Hrvatskoj ocjenjuje da član Vlade ima „barem 50 posto vjerojatnosti da će završiti pod istragom”.
- Iskustvo iz Danske donosi drukčiju sliku: uz neto plaću od 4 000 eura, najam 50-kvadratnog stana iznosi 700 eura u gradu od 100 tisuća stanovnika. „Mislim da nije loše uopće”, zaključuje autor, no dodaje da su u Kopenhagenu i cijene i plaće osjetno veće.
Rasprava je na kraju rezultirala zajedničkim zaključkom: u „hiperglobaliziranom kapitalističkom društvu” većina Europljana dijeli iste financijske brige. Razlike postoje, posebice u razini korupcije i visini prosječnih plaća, ali ni visoko razvijene članice EU-a nisu imune na rast cijena stanova, dugotrajna kreditna zaduženja i pritisak inflacije.
Za mnoge Hrvate, spoznaja da susjedi preko granice prolaze kroz slične muke donijela je tek djelomičnu utjehu — probleme je lakše podnijeti, no rješenja još nema na vidiku.