Hamas je, gotovo dvije godine nakon početka rata u Gazi, prebacio fokus svoje iscrpljene vojne strukture na jedan konkretan cilj – hvatanje izraelskoga vojnika, živog ili mrtvog.
Prošli je tjedan u Khan Younisu poginuo narednik Izraelskih obrambenih snaga (IDF) dok su ga militanti pokušali oteti. Pokušaj je propao kada su izraelske postrojbe uzvratile vatru, a borci Hamasa odustali su i od odnošenja tijela 25-godišnjeg Abrahama Azulaya.
„Ovaj je pokušaj propao, ali nema sumnje da će Hamas pojačati napore da zarobi nove taoce, uključujući tijela poginulih vojnika i civila”, upozorio je Michael Milstein, voditelj Foruma za palestinske studije na Sveučilištu u Tel Avivu.
Hamas još uvijek drži oko 50 od ukupno 250 talaca otetih 7. listopada 2023., kada je ubijeno 1 200 ljudi, uglavnom civila. Više od polovice preostalih talaca smatra se mrtvima, a u pregovorima u Dohi raspravlja se o puštanju njih 28.
Palestinski analitičar Abdeljawad Hamayel pojašnjava da organizacija time šalje dvostruku poruku: „Hamas možda jest spreman osloboditi dio talaca radi primirja, ali istodobno pokušava zarobiti nove, dajući do znanja da eventualni dogovor neće značiti trajni kraj sukoba.”
Propagandni učinak i nova taktika
Hamas je objavio video posljednjeg pokušaja otmice, a na drugim snimkama vidi se kako borci napadaju izraelske oklopnjake i buldožere. Analitičari ocjenjuju da je, uz pregovaračku vrijednost taoca, riječ i o psihološkom ratovanju – podizanju morala vlastitih boraca te demorali izraelskih vojnika i civila.
Izrael tvrdi da je ubio do 23 000 pripadnika Hamasa – od procijenjenih 30 000 na početku rata – ali dokaza za tu brojku nije predočio. Poznatiji su gubici u zapovjednom kadru: većina viših i srednjih zapovjednika iz 2023. više nije živa.
Usprkos tome, u Gazi navodno operira tek „nekoliko stotina” boraca, dovoljno za gerilski pristup prilagođen ruševinama i tunelima koji su, kažu stručnjaci, preživjeli izraelske ofenzive. U takvim se uvjetima Hamas transformirao iz kvazikonvencionalne sile u fleksibilnu, mrežnu gerilu.
Bivši vojni povjesničar IDF-a Guy Aviad ističe kako ruševine pretvaraju Gazu u iznimno složeno bojište: „Hamas iskorištava svaki komad šute. U gerilskom ratovanju stječu iskustvo već 20 godina.”
Rat iscrpljivanja bez jasnog kraja
Samo prošli tjedan zasjeda u Beit Hanounu – gradu svedenom na krhotine – odnijela je živote petorice izraelskih vojnika, devet ih je ranjeno. Od početka srpnja poginulo je deset pripadnika IDF-a, a 20 ih je stradalo u lipnju, dok broj civilnih žrtava u Pojasu Gaze prelazi 57 000.
Hamasova politička struktura i dalje funkcionira kroz mrežu izaslanika i simpatizera od Dohe do Istanbula, što organizaciji omogućuje prikupljanje sredstava unatoč gubitku teritorijalne kontrole. Humanitarni radnici primjećuju da su dužnosnici Hamasa na terenu sve rjeđi, a njihov utjecaj potkopavaju kriminalne skupine, lokalni čelnici i novoformirane milicije koje podupire Izrael.
„Vidimo rat iscrpljivanja koji donekle ograničava izraelsku moć i utječe na globalno javno mnijenje”, kaže Hamayel.
Milstein, pak, podsjeća kako višegodišnja izraelska strategija maksimalnog pritiska nije polučila željeni rezultat: „Ubili smo im vodstvo, razorili Gazu, no temeljni stavovi i zahtjevi Hamasa ostali su nepromijenjeni.”