Europska komisija predstavila je ambiciozni obrambeni paket i „Bijelu knjigu” kojom želi potaknuti članice Europske unije na naglo povećanje ulaganja u vojnu opremu i industriju. Kolektivna obrambena potrošnja država EU-a porasla je više od 30 posto od 2021. do 2024., a većina članica i NATO saveznica najavila je rast svojih oružanih snaga kao odgovor na rusku agresiju na Ukrajinu.
No, neovisni Centar za europsku politiku (EPC) upozorava da bi sav taj novac mogao ostati bez prave snage ako se ne riješi „kriza zadržavanja” vojnika. U izvješću EPC-a stoji da europske vojske gube ljude brže nego što ih mogu regrutirati, pritom ostajući bez najiskusnijih dočasnika i časnika koji su ključni za obuku novih postrojbi. Europa, zajedno s Ujedinjenim Kraljevstvom, danas ima oko 1,5 milijuna aktivnih vojnika – dvostruko manje nego krajem Hladnog rata. Primjerice, Bundeswehr je s 206 tisuća pripadnika 2011. pao na 183 tisuće do 2023.
„Držanje linije protiv Rusije počinje zadržavanjem iskusnih ljudi koji su već u uniformi”, poručuje EPC i predlaže niz mjera: bolje plaće i mirovine, atraktivnije karijerne putanje, specijalizacije te jasna mogućnost napredovanja. Bez motiviranih i iskusnih pripadnika, novi tenkovi i zrakoplovi mogli bi ostati tek skupa, a neiskorištena oprema na papiru.