Europska komisija objavila je konačne smjernice za zaštitu maloljetnika na internetu te predstavila prototip aplikacije za provjeru dobi, dva ključna alata predviđena Digitalnim aktom o uslugama (DSA).
Smjernice – nadogradnja nacrta objavljenog u svibnju – obuhvaćaju niz rizika za djecu, od zaraznog dizajna i neprimjerenog sadržaja do neželjenih poruka nepoznatih osoba i cyberbullyinga. Platformama se preporučuje:
• postavljanje dječjih profila na najvišu razinu privatnosti prema zadanim postavkama; • isključivanje rizičnih značajki poput geo-lociranja; • primjena strožih provjera dobi na stranicama koje nude alkohol, drogu, pornografiju ili kockanje, označenima kao „visokorizične”.
Komisija je naglasila da se smjernice odnose na platforme svih veličina te da svaka metoda provjere dobi mora biti „točna, pouzdana, robusna, nenametljiva i nediskriminatorna”. Roditeljske kontrole smatraju se korisnima, ali njihovo uvođenje ostaje fakultativno – stav koji dolazi u trenutku kada Meta lobira za snažniju ulogu takvih alata.
Istodobno je predstavljen prototip aplikacije za provjeru dobi, koji Komisija opisuje kao „zlatni standard”. Izvorni je kod dostupan pod otvorenom licencom, pa ga pružatelji mogu slobodno pregledati i prilagoditi. Aplikacija zasad provjerava je li korisnik stariji od 18 godina, no može se prilagoditi i za druge dobne pragove, što su, primjerice, tražile Francuska i još neke članice EU-a kada je riječ o pristupu društvenim mrežama.
Pilot-projekt će se testirati u pet država članica – Danskoj, Francuskoj, Grčkoj, Italiji i Španjolskoj – koje mogu integrirati rješenje u nacionalne aplikacije ili ga ponuditi kao samostalnu aplikaciju. Smjernice i aplikacija bit će revidirane za 12 mjeseci.
Komisija smatra da će novi paket pomoći platformama pri ispunjavanju obveza iz DSA-a te pružiti konkretnu, tehnički utemeljenu zaštitu najranjivijim korisnicima interneta.