U tjedan dana terenskog rada, od 16. do 22. srpnja, volonteri Udruge studenata biologije BIUS prvi su put u Nacionalnom parku „Krka“ zabilježili više od 25 do sada nepoznatih vrsta, potvrđujući impresivnu bioraznolikost ovog zaštićenog područja.
Najviše pozornosti privukao je blistavi ibis (Plegadis falcinellus), neobična močvarna ptica uočena uz obalu Visovačkog jezera. Među beskralježnjacima istaknula se crvena pčela roda Pasites s bijelo-ružičastim očima i baršunastim čupercima – prvi put uhvaćena u parku.
Istraživanje je donijelo i 21 novu vrstu ravnokrilaca, među kojima su trčkoliki šturak (Trigonidium cicindeloides) i ljuskavi šturak (Mogoplistes brunneus). Time je popis ravnokrilaca Krke narastao na 53 vrste. Pronađena je i rijetka vrsta pauka Rhomphaea rostrata, nova biljna vrsta – sunčac povaljeni (Heliotropium supinum) – te zrikavac vračar (Saga pedo), najveći europski zrikavac poznat po populaciji sastavljenoj isključivo od ženki.
BIUS-ovci su svakodnevno obilazili različita staništa, vodili dnevnik, prikupljali uzorke i fotografirali organizme, a na kraju sastavili precizan popis po skupinama i lokacijama.
Ravnateljica Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ Nella Slavica zahvalila je volonterima na „entuzijazmu i važnim pronalascima“ te istaknula da „bioraznolikost Parka iz godine u godinu raste”. Prema njezinim riječima, opažanje dvadeset i pet novih vrsta potvrđuje očuvanost i razvoj staništa „krške ljepotice“.
Otkrića volontera dodatno učvršćuju status Krke kao jednog od najvrjednijih bioloških hotspotova u Hrvatskoj, a rezultati će služiti kao temelj za buduće mjere zaštite i upravljanja parkom.