Sjedinjene Države traže od Europske unije da u potpunosti uskladi svoju politiku prema Kini s onom iz Washingtona, no Bruxelles zasad odbija takav pristup.
Na sjednici Odbora Europskog parlamenta za međunarodnu trgovinu visoki dužnosnik Komisije Leopoldo Rubinacci otkrio je da je američka strana zatražila da EU „slijedi nas 100 %” u odnosu na Peking. „Kad nam SAD kaže: „Morate nas slijediti 100 % u onome što radimo prema Kini”, uvijek odgovaramo: „Imamo određeni broj zajedničkih interesa, ali i sasvim drukčiji trgovinski i gospodarski odnos s Kinom od vašega””, rekao je Rubinacci. Dodao je i kako „Europska unija ne bi trebala slijediti tuđe primjere; trebala bi postavljati vlastite”.
Pritisak iz Washingtona pojačan je dok se obje strane pripremaju za novi trgovinski sporazum. Trumpova administracija već je najavila carine od 50 % na čelik i aluminij, 25 % na automobile te opću stopu od 10 % koju bi mogla povisiti na 30 %. Bruxelles, svjestan rizika takvih nameta, pristao je s Amerikancima zajednički rješavati kineske „viškove proizvodnih kapaciteta” u metalnom sektoru i ojačati suradnju oko kritičnih minerala i umjetne inteligencije.
Istodobno Ursula von der Leyen poručuje da EU mora „ubrzati” napore na "smanjenju rizika" ("de-risking") od Kine, ali ne i na potpunom razdvajanju gospodarstava. Upozorenje je uslijedilo nakon što je Peking uveo kontrole izvoza rijetkih zemnih metala, zbog čega je nekoliko europskih proizvođača privremeno zaustavilo proizvodnju.
Napetosti Washingtona i Pekinga eskalirale su u travnju, kada su međusobne carine premašile 100 %. Nakon pregovora u svibnju dvije su najveće svjetske ekonomije dogovorile 90-dnevno smanjenje carina za 115 postotnih bodova. Velika Britanija i Vijetnam zasad su jedine države koje su, unatoč carinskim ratovima, uspjele sklopiti trgovinski sporazum s SAD-om – sporazum koji je Peking oštro osudio kao pokušaj izbacivanja Kine iz globalnih lanaca vrijednosti.
Europski ministri trgovine u ponedjeljak su u Bruxellesu raspravljali o odnosima s Kinom uoči dugo najavljivanog EU-Kina summita krajem srpnja u Pekingu. Povjerenik za trgovinu Maroš Šefčovič kazao je da Unija želi „uravnotežiti” trgovinsku bilancu s Kinom, koja je lani ostvarila suficit od 305 milijardi eura, naspram 297 milijardi godinu ranije. Bruxelles od Pekinga traži bolji pristup europskih tvrtki kineskom tržištu i „sistemsko rješenje” kašnjenja u isporuci rijetkih zemnih metala – teme koje će se naći na stolu predsjednice Komisije von der Leyen i predsjednika Europskog vijeća Antónija Coste u razgovorima s kineskim predsjednikom Xijem Jinpingom i premijerom Lijem Qiangom.
Američki ministar financija Scott Bessent u travnju je poručio da bi zemlje koje pokušaju poboljšati odnose s Pekingom „prerezale vlastito grlo”, dok je bivši predsjednik Donald Trump kinesku trgovinsku politiku nazvao „najvećom krađom u povijesti svijeta”. Bruxelles, međutim, zasad ostaje pri stavu da će sam određivati brzinu i smjer odnosa s Kinom – unatoč rastućem pritisku iz Washingtona.