Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen suočit će se s glasovanjem o nepovjerenju 10. srpnja, prvim takvim pokušajem protiv čelnika Komisije u više od deset godina.
Pritiskom je pokrenuo rumunjski zastupnik Gheorghe Piperea iz krajnje desne stranke AUR i član kluba Europskih konzervativaca i reformista (ECR). Prošloga je tjedna podnio zahtjev potkrijepljen s 74 potpisa, a naknadno tvrdi da je potpora narasla na 79 – minimum potreban za pokretanje postupka prema članku 131. Poslovnika Europskoga parlamenta.
Predsjednica Parlamenta Roberta Metsola potvrdila je valjanost inicijative. Rasprava je zakazana za 7. srpnja, dok će zastupnici tri dana poslije, tijekom plenarne sjednice u Strasbourgu, odlučiti o povjerenju komisijskoj šefici.
Za rušenje von der Leyen potrebna je apsolutna većina od 361 od ukupno 720 zastupnika – broj koji se trenutačno čini nedostižnim jer su glavne političke skupine već najavile da će odbiti prijedlog. Stoga se procedura smatra prvenstveno simboličnom, ali ukazuje na rastuće nezadovoljstvo unutar briselskih institucija.
Piperea navodi nekoliko razloga za akciju:
- Neobjavljene poruke između von der Leyen i izvršnog direktora Pfizera Alberta Bourle tijekom pregovora o nabavi cjepiva protiv covida-19.
- Navodnu zlouporabu sredstava za oporavak nakon pandemije.
- Favoriziranje određenih nevladinih organizacija kroz zelene politike Komisije.
„Nadam se da će ova inicijativa otvoriti Pandorinu kutiju”, rekao je rumunjski zastupnik, dodajući da mnogi kolege dijele rezerve prema politikama predsjednice, ali zasad „vjerojatno još nisu spremni tražiti njezinu ostavku”.
Unatoč kritikama, von der Leyen je prošlog srpnja potvrđena za drugi mandat (2024. – 2029.). Predstojeće glasovanje pokazat će koliku realnu potporu uživa u novom sazivu Europskog parlamenta, iako se njezin politički opstanak, barem zasad, ne čini ozbiljno ugroženim.