Europski sud za ljudska prava (ESLJP) ukinuo je prvostupanjsku presudu u predmetu „Slaven Kovačević protiv Bosne i Hercegovine”, čime je potvrdio načelo konstitutivnosti triju naroda zajamčeno Daytonskim mirovnim sporazumom.
Veliko vijeće poništilo je odluku kojom je Kovačević tvrdio da su mu, kao građaninu Bosne i Hercegovine s prebivalištem u Sarajevu, povrijeđena izborna prava jer se nije mogao kandidirati za člana Predsjedništva ni za Dom naroda Parlamentarne skupštine. Sud je zaključio da sadašnji ustavni poredak, utemeljen na konstitutivnosti Bošnjaka, Hrvata i Srba, ne krši Europsku konvenciju o ljudskim pravima.
Reakcije u Bosni i Hercegovini su dijametralno suprotne:
• Hrvatski i srpski politički predstavnici izrazili su olakšanje i zadovoljstvo, ističući da je Sud „zaštitio natkrovljujuće načelo” kolektivnih prava triju naroda.
• Iz bošnjačkih krugova stižu pretežno negativni i osuđujući komentari; pojedini analitičari konstitutivnost nazivaju „recidivom prošlosti” te je žele vidjeti ukinutu.
Ogorčenje podsjeća na atmosferu nakon što je svojevremeno odbijena revizija tužbe BiH protiv Srbije za genocid. Dok je tadašnji predmet nosio snažan emotivni naboj, neutemeljeno je, smatra dio javnosti, zašto bi konstitutivnost – koju je pokušala srušiti Kovačevićeva apelacija – bila „pogubna” za jedan narod.
Poništenjem prvobitne presude ESLJP je de facto ostavio nepromijenjen ustavni okvir BiH, potvrdivši da ravnoteža kolektivnih i individualnih prava ostaje temelj funkcioniranja države.