Sjedinjene Američke Države službeno su odbacile pravno obvezujući sporazum Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) koji bi trebao unaprijediti globalnu spremnost na buduće pandemije. Američko ministarstvo vanjskih poslova i ministarstvo zdravstva u petak su obavijestili WHO da Washington neće sudjelovati u paktu usvojenom u svibnju u Ženevi nakon višegodišnjih pregovora.
Prema sporazumu, proizvođači bi bili dužni izdvojiti 20 % svojih cjepiva, lijekova i testova kako bi WHO mogao osigurati da te zalihe stignu i do siromašnijih država. Cilj je izbjeći ponavljanje neujednačenih reakcija viđenih tijekom pandemije covida-19.
Američki pregovarači napustili su razgovore još u siječnju, nakon što je predsjednik Donald Trump po preuzimanju dužnosti pokrenuo povlačenje SAD-a iz WHO-a. Time je najveći financijski donator organizacije ostao izvan pakta, pa sporazum za SAD nije obvezujući.
U zajedničkom priopćenju državni tajnik Marco Rubio i ministar zdravstva Robert F. Kennedy Jr. ističu da je dokument „donesen bez odgovarajuće javne rasprave” te da „širi ulogu WHO-a u izvanrednim situacijama, kreira nove ovlasti organizacije u proglašavanju pandemija i promovira WHO-a kao nekoga tko promiče 'jednak pristup' medicinskim proizvodima”. Dodaju i da je terminologija „nejasna i općenita”, zbog čega bi međunarodni odgovor pod okriljem WHO-a mogao više naglašavati „političke vrijednosti poput solidarnosti” nego brze, učinkovite mjere.
Kennedy, poznat po skeptičnom stavu prema cjepivima, u video obraćanju skupštini WHO-a poručio je da agencija „ništa nije naučila o pandemijama”. On i Rubio tvrde da odbacivanje sporazuma „štiti suverenitet SAD-a”, premda sam tekst pakta zdravstvenu politiku prepušta nacionalnim vladama i ne sadrži odredbe koje bi izravno zadirale u suverenitet članica.