Prosvjedi i cestovne blokade koje su u četvrtak navečer zahvatile Beograd, Novi Sad i nekoliko drugih gradova Srbije okončali su se nešto poslije ponoći – ovaj put bez policijske intervencije. Dan ranije, međutim, policija je rastjerala barikade privodeći 79 osoba, a deseci prosvjednika zadobili su ozljede; najmanje četvero pretrpjelo je teške prijelome.
Novi val građanske neposlušnosti nadovezao se na masovni skup od 28. lipnja, kada je oko 140 000 ljudi na ulicama Beograda zatražilo prijevremene parlamentarne izbore. Taj je prosvjed završio policijskim upadom koji su sudionici opisali kao „brutalan” i uz „prekomjernu silu”.
Sinoćnje tenzije dodatno su rasle ispred zgrade Pravnog fakulteta. Akademska zajednica optužila je policiju da je pokušajem ulaska u fakultet povrijedila autonomiju sveučilišta. Rektor Sveučilišta u Beogradu Vladan Đokić kazao je kako su studenti „primili teške udarce” te upozorio vlast da se „red i mir ne uvode batinama, nego povjerenjem u institucije”. U tom je incidentu privedeno tridesetak studenata, a nekoliko je ozlijeđeno.
Dodatni gnjev izazvala je odluka predsjednika Aleksandra Vučića da abolira četvoricu članova Srpske napredne stranke koje se kazneno progoni zbog napada na studente i teškog ozljeđivanja studentice u siječnju. Nakon tog slučaja ostavku je podnio tadašnji premijer i šef SNS-a Miloš Vučević, što je rezultiralo padom vlade.
Potaknuti događajima, studentski zborovi u Beogradu, Nišu i Novom Sadu pozvali su građane na „totalne blokade” od ranog petka – od šest sati u Novom Sadu te od sedam u Beogradu i Nišu.
Vučić je odgovorio video-porukom na Instagramu, zamolivši prosvjednike da odustanu. „Kao Boga vas molim… Država želi dopustiti svaku slobodu okupljanja i izražavanja, ali takvu vrstu nasilja ne može i ne smije dopustiti”, poručio je, dodajući da Srbija ostaje „ozbiljna i odgovorna država” spremna izbjeći uporabu sile, ali da će intervenirati ako bude nužno.