Bivši izraelski premijer Ehud Olmert oštro je napao prijedlog ministra obrane Israela Katza o izgradnji „humanitarnog grada” na ruševinama Rafaha, poručivši da bi takvo naselje predstavljalo koncentracijski logor i čin etničkog čišćenja.
„To je koncentracijski logor. Žao mi je”, rekao je Olmert, naglasivši da bi zatvaranje stotina tisuća Palestinaca unutar ograđenog prostora, iz kojega bi mogli otići samo u treće zemlje, značilo protjerivanje.
Katz je vojsci naložio da izradi operativni plan za grad kapaciteta 600 000 ljudi, a dugoročno i cijelog stanovništva Pojasa Gaze. Projekt podržava i premijer Benjamin Netanyahu, no Izrael zasad odbija napustiti područje predviđeno za kamp, što prema izvještajima izraelskih medija koči pregovore o primirju.
Olmert tvrdi da Izrael već sada čini ratne zločine u Gazi i na Zapadnoj obali, a izgradnja kampa bila bi eskalacija: „Kad grade kamp kako bi ‘očistili’ više od polovice Gaze, jedino je logično tumačenje da ih žele deportirati, odgurati i odbaciti.”
Izraelski pravnici i znanstvenici plan opisuju kao nacrt za zločine protiv čovječnosti; neki upozoravaju da bi „pod određenim uvjetima mogao predstavljati i zločin genocida”. One koji projekt uspoređuju s nacističkim logorima kritizirale su državne institucije poput Yad Vashema, nazvavši takve paralele „ozbiljnim iskrivljavanjem Holokausta”.
Na dan Olmertova intervjua u okupiranoj Zapadnoj obali pokopana su dvojica Palestinaca – jedan s američkim državljanstvom – ubijena u napadu izraelskih doseljenika. Bivši premijer te je napade nazvao ratnim zločinima: „Neoprostivo. Neprihvatljivo.” Smatra da nasilje provode organizirane skupine „brutalno, kriminalno” i uz prešutnu zaštitu izraelskih vlasti.
Posebno je oštar prema ekstremnim članovima vlade koji podupiru nasilje i širenje naselja: „Ti su dečki neprijatelj iznutra”, ustvrdio je.
Olmert priznaje da je u početku podržavao vojnu operaciju nakon napada Hamasa 7. listopada 2023., ali je ovog proljeća zaključio da je Izrael „prešao svaku moguću granicu”. „Sramim se i slomljena mi je srce”, rekao je, dodajući da će nastaviti javno osuđivati zločine jer domaća politička scena ne pruža stvaran otpor.
Upozorio je i na rastuće globalno negodovanje: „U Sjedinjenim Državama sve je više izraza mržnje prema Izraelu. Nisu svi antisemiti; mnogi su protiv Izraela zbog onoga što gledaju na televiziji i društvenim mrežama.”
Unatoč uništenju u Gazi, Olmert i dalje vjeruje u rješenje s dvije države te s bivšim palestinskim ministrom vanjskih poslova Nasserom al-Kidwom traži međunarodnu potporu. Drži da bi normalizacija odnosa Izraela i Saudijske Arabije mogla biti dio šireg mirovnog sporazuma – ako bi Netanyahu bio spreman na takav potez.
Umjesto toga, zatečen je premijerovom odlukom da za Nobelovu nagradu predloži Donalda Trumpa, dok za Netanyahua samog Međunarodni kazneni sud traži uhidbeni nalog zbog ratnih zločina.