Liječnici u Italiji danas su zabilježili još jedan primjer tzv. Lazarova fenomena – rijetke pojave u kojoj se pacijentu nakon proglašenja kliničke smrti spontano vraća srčana aktivnost i disanje. Iako je sindrom službeno opisan tek 1982., niz sličnih događaja pokazuje da medicina još nema potpune odgovore na tajanstveni povratak „iz mrtvih”.
Najpotresniji slučaj posljednjih godina dogodio se 2016. u pokrajini Zhejiang na istoku Kine. Prijevremeno rođena beba, nakon nekoliko tjedana na intenzivnoj njezi, otpuštena je kući, no ubrzo joj se stanje naglo pogoršalo. Otac Jin Huan Lu doveo je dijete natrag u bolnicu gdje su liječnici, zbog zastoja srca, konstatirali smrt.
Prije nego što je tijelo predano mrtvačnici, otac je sina obukao u više slojeva i dodatno zamotao u deku. Upravo je ta improvizirana izolacija, čini se, spriječila fatalnu hipotermiju. Nakon 15 sati u hladnjači postavljenoj na –12 °C, osoblje je tijekom priprema za kremaciju primijetilo da beba pokazuje znakove života.
Stručnjaci kao najčešće okidače lažne kliničke smrti navode hipotermiju i određene neurološke poremećaje. Zbog toga brojni medicinski autoriteti preporučuju da se i nakon službenog vremena smrti pacijenta promatra još najmanje 10 minuta, jer se upravo u tom razdoblju povratak cirkulacije javlja najčešće.
Današnji talijanski slučaj ponovno je otvorio pitanje sigurnih kriterija za proglašavanje smrti i podsjetio na dramatičnu kinesku priču, koja je prije sedam godina šokirala svijet i potaknula rasprave o procedurama u mrtvačnicama.