Prošlo je mjesec dana otkako je radnički gradić Ballymena u okrugu Antrim potreslo trodnevno nasilje usmjereno protiv migranata, ponajprije Roma. Ulični neredi – razbijeni izlozi, zapaljene kuće i sukobi s policijom u kojima je ozlijeđeno desetci službenika – naglo su utihnuli, ali posljedice ostaju vidljive.
Prema procjenama izvora bliskih zajednici, od približno 1 200 Roma koji su prije nereda živjeli u Clonavon Terraceu i okolnim ulicama čak se dvije trećine odselilo. Iako nema službenih brojki, prizori opustošenih i daskama zabijenih kuća upućuju na masovni egzodus.
„That’s them away back home. Everybody is relieved”, rekla je 42-godišnja Leanne Williamson koja je svjedočila nasilju i, kako kaže, odobrava ishod. Slično govori i stanovnica Clonavon Roada Kirsty (35): „You can let your weans out on the street a bit further.”
Dok dio mještana opisuje osjećaj olakšanja, drugi osjećaju neugodu i sram. Tinejdžer Padraig kratko je ocijenio: „They were wrecking places and causing harm to people”, a njegov prijatelj Robert dodao: „It was racist.” Policijski sindikat tada je usporedio divljanje s „an attempted pogrom”.
Okidač za napade bila je prijava seksualnog napada na maloljetnicu; dvojica četrnaestogodišnjaka pojavila su se na sudu uz rumunjskog tumača, dok je treći osumnjičenik pobjegao u Rumunjsku. No mete su brzo postali svi Romi – pa i poneki drugi stranci koje su rulje „slučajno” napale prije nego što su se javno ispričale.
Nakon što su kuće obljepljene natpisima „Filipino lives here” i „Locals live here” poslužile kao signal za izbjegavanje, napetost se polako stišala, a većina plakata danas je uklonjena. Filipinska zajednica tvrdi da se osjeća sigurno: „We are staying, we are OK. Our dreams will not stop with the trauma”, poručila je 35-godišnja medicinska skrbnica Karen Estrella.
Skromni službeni podaci dodatno zamagljuju razmjere odlaska. Iz Sjevernoirskog stambenog izvršnog tijela navode da je 74 kućanstava zatražilo pomoć tijekom nereda, od čega je 21 smješteno u privremeni smještaj. Lokalni politički čelnici, uključujući gradonačelnika, odbili su komentirati stanje na terenu.
Paradoks je da su, prema riječima dijela sugovornika, protjerivanje predvodile isto one lojalističke paravojne skupine koje se i same povezuju s preprodajom droge – istim problemom za koji su Roma javno optuživali.
Danas su ulica i pubovi ponovno tihi, no prazne kuće podsjećaju da je „pobjeda” nereda skupo plaćena – za zajednicu koja je otišla, ali i za grad koji se sada pita kakvu je cijenu spreman platiti za prividni mir.