U prepunoj dvorani Interpretacijskog centra ribarstva Mario Puratić – Kuća od 5 dolari u Sumartinu na Braču predstavljena je nova knjiga profesora emeritusa Joška Božanića „Oceanska Hrvatska – doprinos hrvatskih ribara svjetskom ribarstvu 20. stoljeća“.
Recenzent, povjesničar umjetnosti Joško Belamarić, podsjetio je da knjiga počiva na stotinama sati tonskih zapisa i terenskih bilježaka koje je autor desetljećima prikupljao, opisujući je kao „spomenik životima, radu i nesalomljivoj volji“ hrvatskih ribara raspršenih po oceanima svijeta.
Božanić je publici prenio autentična svjedočanstva ljudi iz malih dalmatinskih mjesta koji su znanjem, domišljatošću i mukotrpnim radom obilježili modernu povijest ribarstva. Njihovi izumi i metode – naglasio je – značajno su olakšali i unaprijedili tešku svakodnevicu na „debelim oceanskim morima“.
Književnik Siniša Vuković podsjetio je na Božanićevu dugogodišnju vezu s Bračem, od prvog zaposlenja u Osnovnoj školi Selca 1970. do redovitih nastupa na pjesničkoj manifestaciji „Croatia rediviva“.
Poseban segment večeri bio je posvećen Sumartinjaninu Mariu Puratiću, čije se ime nosi i sam centar. Puratić je 1938. iz rodnog mjesta otišao u Sjedinjene Države, gdje je kao ribar na tunolovcima osmislio i konstruirao Power block, vitlo koje je revolucioniralo izvlačenje mreža. Zbog tog je izuma 1975. proglašen američkim izumiteljem godine, a status mu je osigurao i počasno građanstvo Islanda. Kanadska državna banka početkom sedamdesetih pustila je u optjecaj novčanicu od 5 dolara s motivom ribarskog broda na kojem se jasno vidi Puratićev koloturnik.
Predstavljanje knjige tako je, uz emotivne priče i bogatu baštinu, oživjelo globalni trag hrvatskih ribara – od Sumartina do najudaljenijih svjetskih mora.