Četnici su me naljutili – priseća se Marko Perković Thompson rečenice koja je, zajedno s gitarom i tek napunjenih 24 godina, potaknula nastanak jedne od najprepoznatljivijih pjesama Domovinskog rata.
„Kada je počeo rat, u mome selu, prijavio sam se kao dragovoljac. Uzeo sam gitaru, četnici su me naljutili i napisao sam pjesmu”, kazao je glazbenik u emisiji HRT-a iz prosinca 1996. godine. Ta rečenica, pomalo zaboravljena, otkriva genezu hita koji je iz malog mjesta u Dalmatinskoj zagori odjeknuo čitavom Hrvatskom.
Čavoglave su početkom 1990-ih brojile tek dvjestotinjak kuća. Kada su tenkovi stigli do obližnjeg Graca, skupina mladića odlučila je bez uniformi, s malo oružja i puno inata braniti selo. Radio-Knin govorio je o „dve hiljade i dvesta ustaša”, no stvarnost je nudila tek stotinjak puta manju brojku. Pomoć im je stigla tek kasnije – najprije od 114. brigade, potom i od Imoćana.
U predbožićnim danima 1991. netko je predložio da njihovu terensku „himnu” i snime. Na Badnjak su u privatnom studiju u Splitu, uz pomoć lokalnih glazbenika, dotjerali vokal i skratili pjesmu. Ujutro je kaseta bila gotova, a 31. prosinca 1991. novinari Feral Tribuna donijeli su je na Hrvatski radio Split. Pet minuta nakon prvog emitiranja minobacači iz Baljaka zasuli su Čavoglave – no pjesma se već otela kontroli etera.
Dubravko Merlić uskoro je spot pustio u emisiji „Slikom na sliku”, a 14. siječnja 1992. Slobodna Dalmacija objavila je veliku reportažu „Čavoglave – hit ispaljen’ s fronte”. Dvadesetak dana poslije, nije bilo djeteta koje nije znalo barem dva stiha sedamosminskog refrena – ratna moralna injekcija bila je rođena.