GUTENBERGOV GRAD – Nogometni klub HNK Croatia Mainz obilježio je u subotu tri desetljeća rada pretvorivši obljetnicu u emotivno slavlje hrvatskog identiteta, sporta i zajedništva iseljeništva.
Svečanost je, pred više stotina uzvanika, vodila učiteljica hrvatske nastave Ivona Dujmović, dok je u ime odsutnog predsjednika Marija Perića okupljene pozdravio njegov zamjenik Mijo Brdar. „Zajedno možemo više učiniti za našu djecu i za očuvanje hrvatskog identiteta – daleko od domovine”, poručio je Brdar, pozvavši na jače umrežavanje hrvatskih udruga u Rajnskoj metropoli.
Među počasnim gostima bili su generalni konzul RH u Frankfurtu Ivan Jabuka te počasni konzul RH u Mainzu Viktor Wilpert Piel, ujedno predsjednik Njemačko-hrvatskog društva Mainz. „Čestitam vam na 30 godina predanog rada. Nije mala stvar s ponosom nositi hrvatsko ime u ovoj lijepoj zemlji”, istaknuo je Jabuka. Piel je klubu uručio posebno priznanje za višedesetljetni doprinos hrvatskoj zajednici.
Od misijske sekcije do simbola iseljeništva
Kratka povijest koju je predstavila Dujmović vratila je publiku u 18. listopada 1974., kad je u sklopu Hrvatske katoličke misije Mainz fra Stjepan Pavić pokrenuo nogometnu sekciju. Prva je utakmica igrana 1. lipnja 1975., no klub je ugašen 1980. zbog političkih pritisaka jugoslavenskih vlasti. Novo poglavlje otvara se u lipnju 1995. osnutkom HNK Croatia 95-DJK-Mainz e. V.; osnivači su među ostalima bili Božo Šuker, Branko Pušić i Ante Kolovrat, a počasni predsjednik fra Petar Vučemil.
Upravo su bivši predsjednici Šuker, Ante Vrgoč i Mladen Galić sinoć primili klupske zahvalnice. „Naši su ljudi znali prepoznati i cijeniti ono što vrijedi – hrvatski sport”, prisjetio se Šuker prvih dana djelovanja.
Pozdravnu poruku poslao je i dugogodišnji čelnik hrvatskog iseljeničkog nogometa Pero Šarić, podsjetivši da diljem svijeta djeluje čak 135 klubova koji nose ime Croatia.
Folklor, oproštaji i pjesma do jutra
Kulturni dio večeri otvorila je folklorna skupina Fra Filip Grabovac, čiji su ples i nošnje podsjetili publiku na djetinjstvo i korijene. Na pozornici su se potom od aktivnog igranja oprostili dugogodišnji prvotimci Marko Pušić, Salih Günduz, Ibrahim Halili i Sebastian Skarka – neki od njih Nijemci po rođenju, ali, kako je naglašeno, „srcem Hrvati”.
Župnik Hrvatske katoličke zajednice Mainz fra Jure Zebić pohvalio je klub za ustrajnost te izmolio kratku molitvu za sve članove, a službeni je dio zaključila Dujmović zahvalom obiteljima i sponzorima koji „svakodnevno čuvaju hrvatsku tradiciju”.
Slavlje je nakon toga preuzela glazba Brune Bakovića i njegova benda; uz bogatu trpezu i druženje, pjesma je odjekivala duboko u noć – baš onako kako se i očekuje kad nogomet znači puno više od igre, nego domovina sama.