Hrvatska gospodarska komora okupila je u Zagrebu dionike građevinskog sektora na konferenciji „Građevni otpad – izazov ili prilika za održivi razvoj?”, upozoravajući da količina otpada s gradilišta ubrzano raste, ali i da se pojavljuju prvi ozbiljni pomaci prema kružnom gospodarstvu.
• Građevinski otpad čini 24,8 % ukupnog otpada u Hrvatskoj (EU prosjek 35 %), a 2023. ga je nastalo gotovo 1,91 milijun tona – 10 % više nego godinu ranije. • U službeni sustav evidentirano je 90,5 % tog otpada, dok je preostali dio i dalje izvan nadzora.
Potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj naglasila je da je „jedan od najvećih izazova i dalje niska stopa selektivnog rušenja” te upozorila na nedostatak reciklažnih kapaciteta i ograničene mogućnosti malih i srednjih poduzeća. „Treba stvoriti uvjete da se na gradilištima može odvojiti svaki materijal koji se može reciklirati”, poručila je.
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković podsjetila je da neevidentirani tokovi otpada mogu skrivati i veće stvarne količine. „Naš je zadatak dodatno ih smanjiti, kako bismo osigurali potpunu evidenciju”, istaknula je, pozvavši na jaču suradnju resora i poduzetnika.
Unatoč rastu otpada, Hrvatska je 2023. premašila ciljanu stopu reciklaže od 70 % koju je EU postavila još 2020. – skočila je s 66,5 % na 71,2 %. Državni tajnik Tonči Glavinić izdvojio je obnovu nakon potresa 2020. kao „prvi proces koji je u praksi primijenio kružno gospodarenje građevnim otpadom”.
Predsjednik Udruženja industrije nemetala HGK Davor Blažek istaknuo je da se „sve više raste svijest o prilikama koje građevni otpad ima u smislu vrijednog resursa”, dok je Alan Perl iz Strabaga podsjetio na iskustva Skandinavije, Austrije, Njemačke i Nizozemske: pravilno razvrstani beton može postati novi temelj, asfalt nova cesta, a drvo novi građevni element.
Sudionici su zaključili da Hrvatskoj treba integrirani sustav – od usklađenih propisa i digitalizacije do širenja reciklažnih pogona – želi li se od „otpada” pretvoriti u predvodnicu održive gradnje i iskoristiti resurse umjesto da ih zakapa na odlagalištima.