MARSEILLE – Aix-Marseille University (AMU) prošlog je tjedna predstavio prvih osam američkih istraživača koji planiraju napustiti Sjedinjene Države i nastaviti karijeru na jugu Francuske. Novi program „Safe Place for Science” („Sigurno mjesto za znanost”) prvi je takav u Francuskoj i dio je šire europske ofenzive kojom se nastoji privući znanstvenike pogođene ili u strahu od rezova federalnog financiranja nakon dolaska administracije Donalda Trumpa.
Predsjednik sveučilišta Eric Berton usporedio je situaciju s bijegom europskih znanstvenika pred nacističkim progonima 1930-ih: „What is at play here today is not unrelated to another dark period of our history”. Berton i bivši francuski predsjednik François Hollande zagovaraju uvođenje službenog statusa „znanstvenog izbjeglice”.
• 298 prijava stiglo je sa sveučilišta poput Stanforda i Yalea. • AMU je osigurao 15 milijuna eura za plaće i radnu infrastrukturu; od Vlade traži jednaki iznos kako bi broj novih zaposlenika povećao s planiranih 20 na 39. • Primljeni će imati iste plaće kao i francuski kolege, naglašava vodstvo, čime nastoji stišati zabrinutost domaće akademske zajednice da će sredstva preusmjeriti strancima.
Među kandidatima je klimatolog James (puni identitet zatražio je zaštititi) i supruga koja istražuje pravosuđe i demokraciju. „Radimo u područjima koja su meta mogućih rezova”, objasnio je. Povjesničar Brian Sandberg sa Northern Illinois Universityja, specijaliziran za malu ledenu dobu, saznao je za program tijekom radionice u Marseilleu: „The entire system of research and the entire education in the United States is really under attack”.
Iako ih francuske plaće u prosjeku čekaju niže nego u SAD-u, neke je uvjerila niža cijena života i besplatno školovanje djece. Jedna biološka antropologinja još važe ponudu, ali priznaje da je privlači „manje stresa, politički i akademski”.
Za osmero američkih znanstvenika koji su već u završnoj fazi dogovora, Mediteran sada izgleda kao obećana zemlja – makar i s tanjim kućnim budžetom – dok u domovini raste neizvjesnost oko daljnjeg financiranja znanosti.