Napetosti između Bruxellesa i Washingtona porasle su nakon što je Donald Trump pripisao sebi zasluge za novu pošiljku oružja Ukrajini, iako će je, prema svemu sudeći, financirati europske države. „Ako mi plaćamo to oružje, onda je to naša pomoć”, poručila je šefica diplomacije EU-a Kaja Kallas. „Ako obećate oružje, a kažete da će ga netko drugi platiti, zapravo ga niste dali vi, zar ne? … Pozdravljamo najavu predsjednika Trumpa, ali voljeli bismo da i SAD podijeli teret.”
Reuters doznaje da bi se iduće srijede moglo održati sastajanje zemalja vlasnica sustava Patriot i donatora Ukrajini, pod predsjedanjem najvišeg vojnog zapovjednika NATO-a. Savez planira isporuke koordinirati kroz mehanizam NATO Security Assistance and Training for Ukraine u Njemačkoj. Bivši američki veleposlanik pri NATO-u Kurt Volker procjenjuje da bi Kijev mogao dobiti 12 do 13 Patriot baterija, ali isporuka bi mogla potrajati godinu dana.
U međuvremenu, predsjednik Volodimir Zelenskij postavio je novi cilj: u roku od šest mjeseci povećati udio domaće proizvodnje oružja na 50 %. „Ukrajinsko oružje sada čini oko 40 % onoga što koristimo na bojištu… Naš cilj je 50 %”, rekao je u noćnom obraćanju, dodajući da će novi kabinet premijerke Julije Sviridenko i ministar obrane Denis Šmihal nadzirati proširenje proizvodnje, s naglaskom na dronove i protuzračne sustave.
Ruske bombe nastavile su pogađati civilne ciljeve. U Dobropilji, svega nekoliko kilometara od bojišnice, projektil od 500 kilograma pogodio je trgovački centar i tržnicu, usmrtivši dvoje, a ranivši do 27 osoba. Zelenskij je napad opisao kao „jednostavno užasan, glup ruski teror”. Ranije iste noći raketirani su Harkiv, Krivi Rih, Vinica i Odesa; najmanje 15 ljudi je ozlijeđeno, a gađana je uglavnom energetska infrastruktura. Ukrajinsko ratno zrakoplovstvo navodi da je Rusija lansirala 400 bespilotnih letjelica Šahed i mamaca te jedan balistički projektil.
Na diplomatskom terenu, zamjenik šefa ukrajinske diplomacije Andrij Sibiha pozvao je EU na novi val sankcija, odbacivši ruske tvrdnje da Kijev izbjegava mirovne pregovore kao „laži, manipulaciju i iskrivljavanje”. Ipak, veleposlanici EU-a ni danas nisu uspjeli usuglasiti 18. paket sankcija zbog slovačkog protivljenja.
U izvješću Atlantic Councila i tvrtke OpenMinds otkriveno je da bot mreže u okupiranim regijama „proizvode umjetni konsenzus u korist Rusije”, ostavljajući tisuće komentara – mnogi očito generirani umjetnom inteligencijom. Primjerice, jedan bot je napisao: „Gospode, kako je divno što se Putin zalaže za uporabu miroljubivog oružja.”