BRUXELLES – Europska komisija u srijedu objavljuje novu strategiju za kvantne tehnologije, no interni nacrt već upozorava kako bi se obećavajuća domaća rješenja mogla – poput umjetne inteligencije – pretvoriti u profit za konkurente u SAD-u i Kini.
Ključni problemi
• Samo 5 % privatnih ulaganja u kvantnu tehnologiju slijeva se u Europu; Sjedinjene Države osvajaju više od 50 %, Kina oko 40 %. • Kontinent prednjači po znanstvenim radovima, ali je tek treći po broju patenata. • Fragmentirano financijsko tržište otežava brzo prikupljanje kapitala, a unijska unija tržišta kapitala i dalje je nedovršena.
„Europa je za mnoge tehnologije kaskala, no u ovoj smo nekoliko godina ispred drugih”, tvrdi Juha Vartiainen, suosnivač finske tvrtke IQM. Ipak, dodaje da će se prednost brzo istopiti bez mnogo većih investicija.
Potreba za velikim čekovima
Američki IBM najavio je prvi funkcionalni kvantni računalnik do 2029., što dodatno skraćuje rok za Europljane. Enrique Lizaso, čelnik španjolskog Multiverse Computinga, smatra da Unija mora biti spremna uložiti „100 milijuna eura po tvrtki, što ćete dobiti u SAD-u”. Njegova je tvrtka prošlog mjeseca prikupila 189 milijuna eura – uz kombinaciju američkih i europskih ulagača.
Do sada su Bruxelles i države članice zajednički izdvojile 11 milijardi eura, podsjeća povjerenica za tehnologiju Henna Virkkunen, naglašavajući da je sada „važno povezati točke” u razdrobljenom sustavu financiranja.
Sigurnost i regulacija
Kvantna računala mogla bi razbiti današnje enkripcijske sustave, pa su pojedine vlade već uvele izvozne restrikcije. Industrija pritom strahuje da bi pretjerana regulacija ponovila scenarij umjetne inteligencije. „Ne možemo si priuštiti da reguliramo nešto što još nije zrelo, inače Europa riskira gubitak kvantne utrke”, upozorava Cecilia Bonefeld-Dahl iz udruženja DigitalEurope.
Fokusirane misije
Kako bi ubrzala komercijalizaciju, Komisija planira dva velika izazova između 2025. i 2027.: jedan će ciljati kvantno računalstvo, a drugi navigacijske sustave otporne na krize. No mnogi u sektoru upozoravaju da će, bez „američkih” iznosa i jasnog izbora tehnologija koje se gura, i taj plan ostati na papiru.
Vrijeme, ali i novac, istječu – a kvantna prednost Europe sve je tanja.