Bruxelles/Tokio – Europska unija i Japan pripremaju lansiranje novog „EU-Japan Competitiveness Alliance”, ambicioznog pakta koji bi trebao ojačati opskrbne lance, osigurati pristup kritičnim sirovinama te ubrzati uklanjanje regulatornih prepreka za poduzeća s obje strane.
Prema nacrtu završnog priopćenja kojeg je vidio Euractiv, naglasak saveza bit će na zajedničkoj nabavi rijetkih zemnih metala i drugih kritičnih sirovina, osobito onih ključnih za baterije, čistu tehnologiju i digitalne industrije. „Obje će strane ubrzati zajedničke napore na praćenju i jačanju opskrbnih lanaca u strateškim sektorima te identificirati stratešku robu i sektore za daljnju suradnju u okviru proširenog Visokog gospodarskog dijaloga”, stoji u nacrtu.
Strategija nudi i politički okvir: novi format „ekonomski dva-plus-dva” okupit će japanskog ministra vanjskih poslova i ministra gospodarstva s europskim povjerenikom za trgovinu Marošem Šefčovičem i povjerenikom za industriju Stéphaneom Séjournéom. Pritom se u tekstu izbjegava izrijekom spomenuti Kinu, iako dužnosnici priznaju da je cilj smanjiti ovisnost o Pekingu i drugim dominantnim dobavljačima. Ni Sjedinjene Države ne pojavljuju se u priopćenju, premda Washington prijeti carinama EU-u i Japanu od 1. kolovoza.
Gospodarska dimenzija • Zajednička kupnja rijetkih zemnih metala i proširenje lanca vrijednosti baterija. • Intenziviranje javno-privatnih partnerstava kroz poslovne okrugle stolove i industrijske platforme. • Rješavanje „crvene trake”: japanski poslovni krugovi upozoravaju da previše birokracije i dalje koči zajedničke projekte i usklađivanje propisa.
Sigurnosna novost U nacrt je prvi put ugrađena i obrambena komponenta: predlaže se „Japan-EU Defence Industry Dialogue” za suradnju na naprednim i dvojno-namjenskim tehnologijama. Tokio, koji je lani potpisao sigurnosni pakt s EU-om, nada se tako pristupu budućem europskom fondu SAFE, iako vremenski okvir još nije definiran.
Lideri će se u srijedu sastati u Tokiju kako bi službeno pokrenuli savez, uz obvezu da „nastave doprinositi stabilnom i predvidljivom, pravilima utemeljenom slobodnom i poštenom gospodarskom poretku”. Iako konkretni rokovi nisu objavljeni, Bruxelles i Tokio poručuju da je riječ o dugoročnoj ofenzivi za jačanje otpornosti i konkurentnosti – uz poruku da se strateški interesi ubuduće neće prepustiti slučaju.