Plan vladajuće većine u Republici Srpskoj da uspostavi pričuvni sastav entitetske policije izazvao je salvu međunarodnih i domaćih osuda.
Narodna skupština RS-a izglasala je po hitnom postupku izmjene Zakona o unutarnjim poslovima kojima se predviđa formiranje rezervnog sastava. Vlast u Banjoj Luci, predvođena Miloradom Dodikom, tvrdi da je dodatna snaga nužna „radi očuvanja javnog reda i mira” te zbog mogućih kriznih situacija. Ministar unutarnjih poslova RS-a Siniša Karan naglasio je da MUP-u, koji raspolaže s oko 5500 policajaca, nedostaje još tisuću ljudi.
Oporba u entitetu odgovorila je da Dodik stvara „pretorijansku gardu” kojom želi učvrstiti vlast usred višemjesečne političke krize u BiH. Kriza je eskalirala nakon što se entitetska policija otvoreno suprotstavila državnim sigurnosnim agencijama koje, po nalogu Tužiteljstva BiH, trebaju privesti Dodika zbog ignoriranja sudskih poziva.
Delegacija Europske unije u Sarajevu priopćila je da je potez „nepotreban i opasan” te poručila kako bi se sigurnosni kapaciteti trebali jačati unutar postojećih državnih institucija, a ne paralelnim strukturama.
Sličnu poruku poslao je i britanski veleposlanik Julian Reilly: „Odluka o formiranju rezervnih snaga policije Republike Srpske je nepotrebna i vodi ka eskalaciji; bilo bi bolje uložiti napore u postojeće policijske snage. Velika Britanija i naši međunarodni partneri pozivaju da se preispita ova odluka.”
Sarajevo je reagiralo jednako oštro. Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić nazvao je najavu stvaranja nove policije „krajnje opasnim i provokativnim postupkom koji predstavlja prijetnju miru”. Federalni ministar unutarnjih poslova Ramo Isak najavio je da će, nastavi li RS s projektom, i Federacija odgovoriti formiranjem vlastitog rezervnog sastava.
Dok se politički pritisci pojačavaju, kritičari upozoravaju da dodatno naoružavanje entitetskih struktura produbljuje nepovjerenje i riskira novu sigurnosnu krizu u Bosni i Hercegovini.