BERLIN – Njemački ministar unutarnjih poslova Alexander Dobrindt 18. srpnja na vrhu Zugspitze, najvišoj planini u Bavarskim Alpama, okuplja kolege iz Francuske, Poljske, Austrije, Danske i Češke kako bi izradili zajednički prijedlog strožih pravila migracijske politike. Poziv je upućen i novom „povjereniku za migracije” Europske unije, Austrijancu Magnusu Brunneru.
Dobrindt je u razgovoru za Politico poručio: „Građani s pravom očekuju red, više kontrole i suradnje političara umjesto nemoći. Želimo poslati takav signal.” Cilj je usuglasiti deklaraciju s konkretnim mjerama – od jačanja zaštite granica do vraćanja odbijenih tražitelja azila u „treće zemlje” izvan EU – te je potom zajednički gurati na europskoj razini, navodi njemačko ministarstvo.
Zaokret Berlina
Njemačka je godinama slovila kao jedna od liberalnijih članica EU-a po pitanju useljavanja. No vlada kancelara Friedricha Merza, suočena s pritiskom krajnje desnog AfD-a, najavila je oštro ograničavanje broja tražitelja azila. Već nekoliko dana nakon stupanja na dužnost, Dobrindt je pojačao policijske kontrole na granicama i najavio da će Njemačka odbijati ulazak nedokumentiranim migrantima – potez koji pravni stručnjaci drže protupropisnim u odnosu na pravo EU-a.
Takve mjere izazvale su trzavice sa susjedima; političari u Francuskoj, Poljskoj i Austriji optužili su Berlin da ugrožava slobodu kretanja unutar Schengena. Poljski premijer Donald Tusk ovoga je tjedna upozorio kako je „strpljenje Varšave s Njemačkom pri kraju” te uveo nove kontrole na granicama s Njemačkom i Litvom.
Vezanje za reformu EU
Dobrindt i Merz brane granične provjere kao privremenu mjeru dok se ne postigne reforma sustava azila na razini Unije. Za njemački časopis Focus ministar je izjavio: „We must strengthen the possibility of repatriation.” Pritom zagovara ukidanje odredbe Zajedničkog europskog sustava azila (CEAS) koja nalaže da izbjeglice moraju imati vezu s državom u koju se vraćaju te širenje „strateških partnerstava” s trećim zemljama.
Među tim „partnerstvima” vidi i dogovor s talibanskom vlašću u Afganistanu o deportaciji afganistanskih državljana koji su u Njemačkoj počinili kaznena djela, iako Berlin od 2021. nema službene odnose s Kabulom.
Sličnu ideju Komisija je iznijela u svibnju predlažući izmjene propisa kako bi se migrantima omogućilo vraćanje izvan EU, što su udruge za ljudska prava oštro kritizirale.
Summit na 2 962 metra visokom Zugspitzeu trebao bi dati nacrt tih mjera. Hoće li planovi Berlina i saveznika promijeniti zajedničku migracijsku politiku Unije, ovisit će o pregovorima koji tek slijede.