Deseci tisuća djece i žena u Pojasu Gaze suočeni su s akutnom pothranjenošću dok humanitarna pomoć stiže na kapaljku, upozorava UN.
Agencija za civilnu obranu u Gazi izvijestila je da je prošloga tjedna zabilježila najmanje tri smrtna slučaja dojenčadi uzrokovana „akutnom gladi i pothranjenošću”. Glasnogovornik Mahmud Bassal naglasio je da „ovi potresni slučajevi nisu uzrokovani izravnim bombardiranjem, nego izgladnjivanjem, nedostatkom dječje formule te osnovne zdravstvene skrbi”.
Roditelji svjedoče o nemoći pred rastućim cijenama i praznim tržnicama. „Umiremo, naša djeca umiru i mi ne možemo učiniti ništa da to zaustavimo”, kaže 45-godišnji Ziad Musleh iz središnjeg Nuseirata. „Naša djeca plaču i vrište za hranom… ako se kojim čudom nađe mala količina na tržnici, cijene su strahovito visoke, nitko to ne može sebi priuštiti.”
Prema Svjetskom programu za hranu (WFP), cijena brašna za kruh u srpnju je bila 3000 puta viša nego prije rata. Direktor WFP-a Carl Skau, nakon posjeta gradu Gazi, opisao je stanje kao „najgoru situaciju koju je ikad vidio” i upozorio: „Ljudi gladuju, dok hrane imamo odmah preko granice.”
Izrael je 2. ožujka uveo potpunu blokadu enklave nakon što su propali pokušaji produljenja šestomjesečnog primirja. Tek je krajem svibnja dopušten ulazak nekolicine kamiona s robom, a zalihe akumulirane tijekom primirja u međuvremenu su se iscrpile.
Medicinske posljedice gladi posebno pogađaju najranjivije. Organizacija Liječnici bez granica navodi da u Gazi bilježe „najveći broj slučajeva pothranjenosti ikad zabilježenih”. Joanne Perry, liječnica MSF-a, upozorava da „zbog rasprostranjene pothranjenosti među trudnicama i loše kvalitete vode i higijenskih uvjeta, mnoge bebe se rađaju prerano”.
Uslijed neprestanog rata, nedostatka hrane i ozbiljnog urušavanja zdravstvenog sustava, djeca u Gazi umiru prije nego što dobiju priliku živjeti, dok humanitarne agencije apeliraju na hitan i neometan pristup pomoći.