Danski ministar za integraciju i useljeništvo Kaare Dybvad ocijenio je da nova, stroža migracijska politika Europske unije mora vrijediti podjednako za sve članice, bez dodatnih nacionalnih odstupanja.
Na neformalnom sastanku ministara unutarnjih poslova EU u Kopenhagenu, Dybvad je najavio da će narednih šest mjeseci, koliko će predsjedati resornim sastancima Vijeća, biti posvećeno ubrzanju povratka osoba koje nemaju pravo ostati u Uniji.
„Podržavamo koncept centara za povratak i vidim da ga u nekom obliku prihvaća većina država članica”, rekao je danski ministar, dodajući da su najveće brige vezane uz zaštitu ljudskih prava i nadzor uvjeta u takvim objektima.
Lokacije tih centara još se ne otkrivaju. „Ne dobivate zemlje prije nego što postignete dogovor. Pregovori moraju ići ispred objave imena”, kazao je Dybvad, pritom ističući kako talijansko-albanski sporazum pokazuje da se rješenja mogu postići.
Velik zaokret, tvrdi, dogodio se u Njemačkoj: „Njihova nova vlada otvoreno podupire ukidanje kriterija povezanosti, što je ključno da bi se sporazumi s trećim državama uklopili u pravo EU.”
Danska od 1990-ih ima izuzeće iz pravosudne i unutarnje politike Unije, no ministar smatra da ono danas malo znači: „Kada je riječ o stvarnim rezultatima – manjem broju dolazaka i boljoj kontroli – važnija je učinkovita politika povratka i suradnja sa susjedima nego bilo kakav opt-out.” Nizozemska je, otkrio je, pokazala interes za sličan mehanizam, ali Dybvad ne vidi da bi to donijelo željene rezultate.
Kao socijaldemokrat, naglašava da je moguće „s lijevog centra” provoditi čvrstu migracijsku politiku: „Dokazali smo da možete demokratski držati stvari pod kontrolom bez prepuštanja teme krajnjoj desnici.” Slične pomake, kaže, vidi u Austriji, Njemačkoj, Belgiji, Švedskoj i na Malti.
Ipak, priznaje da će se o zajedničkoj liniji još raspravljati unutar europske obitelji socijalista, posebno sa španjolskom delegacijom. „Kad bih mogao postići dogovor poput onoga koji Španjolska ima s Marokom, bio bih jako zadovoljan”, poručio je Dybvad.