Europska povjerenica za tehnologiju Henna Virkkunen poručila je da ključni europski zakoni – Zakon o digitalnim uslugama (DSA), Zakon o digitalnim tržištima (DMA) i nadolazeći Akt o umjetnoj inteligenciji – neće biti predmet trgovinskih ustupaka Sjedinjenim Državama.
Izjava dolazi uoči današnjeg sastanka europskog povjerenika za trgovinu Maroša Šefčoviča i američkog trgovinskog predstavnika Jamiesona Greera, čije se delegacije pokušavaju približiti dogovoru o statusu američkih tehnoloških kompanija na europskom tržištu.
„Ovi su propisi za nas temeljni jer jamče pouzdane tehnologije. Dakle, oni nisu dio trgovinskih pregovora”, naglasila je Virkkunen, dodajući da su pravila „utemeljena na našim europskim vrijednostima”.
Washington i vodeći američki tehnološki divovi posljednjih su mjeseci žestoko kritizirali europski regulatorni paket. Administracija bivšeg predsjednika Donalda Trumpa tvrdi da DSA otvara prostor cenzuri Amerikanaca, dok DMA, po njihovu mišljenju, nepravedno pogađa tvrtke iz SAD-a. U isto vrijeme američka strana traži „pauzu” u donošenju Akta o umjetnoj inteligenciji – ideja koja je ponegdje naišla na plodno tlo i u Europi.
Virkkunen je odbacila i ocjene da su visoke kazne predviđene europskim zakonima tek „tarife” za strane tvrtke. „Ne tražimo kazne radi kazni; one služe da kompanije poštuju pravila”, poručila je.
Istrage ubrzane, odluke uskoro Povjerenica je potvrdila da Komisija ubrzano vodi niz postupaka prema DSA-u te najavila odluke „u tjednima i mjesecima koji dolaze”. Posebnu pozornost privlači istraga protiv društvene mreže X u vlasništvu Elona Muska, koja je lani preliminarno okarakterizirana kao kršenje pravila o „mračnim uzorcima”, transparentnosti oglašavanja i pristupu podacima za istraživače.
Na pitanje hoće li najnoviji prijepori između Muska i bivšeg predsjednika Trumpa – koji je čak spomenuo mogućnost Muskove deportacije – utjecati na tijek istrage, Virkkunen je uzvratila: „Kad istražujemo platforme, slijedimo dokaze i DSA, a ne to tko je vlasnik.”