Europski čelnici vratili su se iz Pekinga s nečim rijetkim — zajedničkom izjavom o borbi protiv klimatskih promjena. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen nazvala je dokument „velikim korakom naprijed… naše partnerstvo može postati globalni uzor”. No isti je nastup otkrio koliko je put do ostvarenja ciljeva težak: upravo kineska prednost u solarnim panelima, baterijama i električnim automobilima potpiruje najveće napetosti između Bruxellesa i Pekinga.
Kineski predsjednik Xi Jinping poručio je da „podudarni interesi nisu prijetnja” te da se „konkurentnost ne gradi dizanjem zidova”. Bruxelles, pak, državne subvencije kojima Kina podupire izvoz vidi kao udar na europsku kemijsku industriju, specijaliziranu proizvodnju pa i samu okosnicu kontinenta — automobilsku industriju.
„Zeleni je zaštitni znak suradnje Kine i EU”, stoji u 452 riječi dugačkoj izjavi koja riječ „suradnja” spominje pet puta, ali nudi malo konkretnih obveza. Analitičar Li Shuo ocjenjuje da je „sama činjenica da je izjava uopće objavljena – vijest”.
Dokument najavljuje brže uvođenje obnovljivih izvora i „olakšan pristup kvalitetnim zelenim tehnologijama” zemljama u razvoju. Za senior analitičara Byforda Tsanga to može značiti dvostruko: pomoć siromašnijim državama ili, kako smatra Peking, otvaranje europskog tržišta jeftinijoj kineskoj robi.
Za Bruxelles dilema nije akademska. Kineske električne automobile već prate carine, ali hibridi zahvaljujući rupama u propisima i dalje ulaze bez nameta. „Sektori s prekapacitetima upravo su oni koje Peking promovira; teško da će ih ugušiti radi smanjenja proizvodnje”, kaže analitičar Mingda Qiu.
Na stolu su i kritične sirovine: kineska ograničenja izvoza magneta i drugih metala usporavaju europske projekte vjetroelektrana. Von der Leyen tvrdi da su razgovori ipak donijeli „praktična rješenja” za brzo uklanjanje uskih grla kada se pojave.
Za neke je cijeli pristup pogrešan. Bivši litavski šef diplomacije Gabrielius Landsbergis upozorava: „Riječ je o zemlji koja potajno podržava rat u Europi, a mi dolazimo mahati bijelom zastavom i govorimo ‘hajdemo o klimi’ — to ne izgleda ozbiljno.”
Ipak, simbolika ostaje: nakon što su Sjedinjene Države pod Donaldom Trumpom napustile Pariški sporazum, EU i Kina nastoje pokazati da mogu održati globalni klimatski pakt. „Europska unija i Kina moraju braniti Pariški sporazum. Sada više nego ikad”, poručila je von der Leyen.
Za sada su potpisali komad papira. Sljedeći izazov bit će dokazati da riječi neće ostati samo – zelene fraze.