Dvije britanske zaklade — Kasner Charitable Trust (KCT) i UK Toremet — prebacile su oko 5,7 milijuna funti sredstava Bnei Akiva Yeshiva srednjoj školi smještenoj u izraelskom naselju Susya na okupiranoj Zapadnoj obali, pokazuju interne dokumentacije do kojih je došao Guardian.
Donacije su realizirane između 2017. i 2021. godine, uz odobrenje britanskog Charity Commissiona, koji je 2016. zaključio kako „donacija školi u okupiranim teritorijima predstavlja unapređenje obrazovanja” i stoga je „naizgled legitimna”.
Rast sredstava promijenio je i samu zajednicu: povećan je broj učenika, zaposlenika te stanovnika naselja. Analitičar naseljeničke politike Dror Etkes ocjenjuje da je škola „vjerojatno najveći pojedinačni poslodavac u Susi i ključni element opstanka cijelog naselja”.
Međutim, Susya, osnovana 1983. južno od Hebrona, gradi se na zemljištu gdje je prije postojalo palestinsko selo Khirbet Susiya. Izraelske vlasti 1986. proglasile su glavno stambeno područje arheološkim lokalitetom i raselile stanovnike, navodi Amnesty International.
Politička reakcija u Ujedinjenom Kraljevstvu oštra je i višestranačka:
- Baroness Sayeeda Warsi, bivša predsjednica Konzervativne stranke, kaže kako je „zastrašujuće da britanski porezni obveznici subvencioniraju ilegalna naselja” te poziva na hitnu intervenciju.
- Laburistički zastupnik i odvjetnik Andy McDonald traži zakonsku zabranu korištenja britanskih fondova za „bilo koji aspekt ilegalne okupacije” te najavljuje mogućnost kaznenih progona: „Donacije ilegalnim naseljima trebale bi poništiti status dobrotvorne organizacije i dovesti do individualnih optužnica.”
Charity Commission se brani tvrdnjom da djeluje „isključivo unutar pravnog okvira” i da rad u okupiranim teritorijima sam po sebi nije kazneno djelo. U tijeku je konzultacija s državnim odvjetništvom o „složenim pitanjima međunarodnog prava”.
Posebna policijska jedinica za protuterorizam (SO15) zaprimila je prijavu odvjetničke kuće Hickman & Rose, ali je u ožujku zaključila kako nema osnove za kaznenu istragu. Ipak, policija je Charity Commissionu proslijedila „zabrinutost u vezi s britanskim stajalištem o ilegalnim naseljima”.
UK Toremet tvrdi da nije vođen političkim motivima i da sve potporne aktivnosti „ostaju unutar engleskog zakona o dobrotvornim organizacijama”, dok glasnogovornik KCT-a osporava tvrdnju da je naselje ilegalno: donacija je, kaže, „namijenjena vjerskoj školi, a ne poticanju naseljavanja”, naglašavajući da je regulator „odobrio” transfer.
Slučaj otvara pitanja o tome tko i kako nadzire tokove novca prema područjima čiji je status definiran međunarodnim pravom, dok kritičari upozoravaju da se britanski porezni sustav ne smije koristiti za financiranje, kako kažu, režima „diskriminacije i raseljavanja”.