Društvo arhitekata Splita (DAS) oštro je reagiralo na sve glasnije rasprave treba li srušiti legendarni stadion na Poljudu. U priopćenju koje potpisuje predsjednik Marko Klarić upozoravaju da se „odluke o objektu od iznimnog urbanističkog, kulturnog i sportskog značaja za grad Split” donose nestručno i netransparentno.
Prema DAS-u, proteklih tjedana proces je bio „neorganiziran, nesustavan i nestručan”, bez jasnih kriterija i bez sudjelovanja ključnih stručnjaka i institucija. Arhitekti stoga predlažu uvođenje strateškog, interdisciplinarnog pristupa u tri moguća scenarija:
- potpuna obnova Poljuda u izvornom obliku,
- obnova uz prostorne i funkcionalne nadogradnje,
- gradnja novog stadiona na drugoj lokaciji poput Brodarice, TTTS-a ili obronaka Kozjaka.
Svaki scenarij, ističu, mora se detaljno ocijeniti prema urbanističkoj prikladnosti, financijskoj održivosti i provedbenoj izvedivosti. U proces bi, uz Grad Split i Hajduk, trebalo uključiti Zavod za prostorno uređenje, Konzervatorski odjel te stručnjake iz arhitekture, urbanizma, ekonomije i društvenih znanosti.
Poljud je, podsjećaju, zaštićeno kulturno dobro i djelo arhitekta Borisa Magaša, izgrađeno za Mediteranske igre 1979. godine. „Poljud nije samo stadion – on je simbol grada, sastavni dio njegove kolektivne memorije i prepoznatljivi element turističkog identiteta”, navodi DAS, ocjenjujući rasprave o ukidanju zaštite „neprihvatljivima”.
Arhitekti apeliraju da se pitanje stadiona riješi kroz „transparentan, stručno vođen i sustavno planiran proces” koji bi uvažio i konzervatorske smjernice te međunarodne primjere očuvanja sličnih objekata. Samo tako, zaključuju, Split može dobiti rješenje u dugoročnom interesu grada, građana i Hajduka, a istodobno sačuvati arhitektonsku baštinu koja definira njegov identitet.