Istaknuti američki protivnik cijepljenja Brian Hooker tvrdi da je tijekom posjeta zapadnom Teksasu početkom ožujka obolio od ospica, a potom se bez ikakvog upozorenja vratio kući u Redding u Kaliforniji.
Hooker je u Seminoleu snimao razgovor s roditeljima šestogodišnjeg dječaka koji je preminuo od ospica – prve takve smrti u SAD-u u posljednjih deset godina – te s drugim menonitskim obiteljima pogođenima bolešću. Posjetio je i ordinaciju liječnika Bena Edwardsa, gdje su, prema njegovu priznanju, i liječnik i pacijenti u tom trenutku imali simptome ospica.
Na podcastu emitiranom 22. svibnja Hooker je rekao: „Full disclosure, 18 days after visiting Seminole, Texas, sitting in a measles clinic and being exposed to Doctor Ben with the measles, I got the measles. So cool.” Dodao je da nije potražio liječničku pomoć niti laboratorijsku potvrdu, nego je posegnuo za alternativnim pripravcima: uljem jetre bakalara i vitaminom C koje mu je dao Edwards.
Bez službene dijagnoze Hooker je, smatraju epidemiolozi, mogao biti izvor daljnjeg širenja iznimno zaraznog virusa. Inkubacija ospica prosječno traje 11–12 dana, a osoba je zarazna četiri dana prije pojave osipa i još četiri dana nakon što on nestane.
Zdravstvene vlasti okruga Shasta, gdje Hooker živi, navode da ove godine nisu zabilježile nijedan potvrđeni slučaj ospica. Infektolog Peter Chin-Hong sa Sveučilišta Kalifornija u San Franciscu upozorava da bi Hookerovo putovanje moglo ostaviti „trag ospica poput mrvica kruha u priči o Ivici i Marici”. S tri potvrđene smrti stručnjaci bi, kaže, očekivali oko 3 000 slučajeva, a službene brojke zasad govore o 762 oboljelih u Teksasu i 95 u Novom Meksiku.
Hooker, glavni znanstveni direktor organizacije Children’s Health Defense, prošloga je tjedna svjedočio pred senatskim odborom na prvoj raspravi o navodnim „oštećenjima od cjepiva”, pokušavajući povezati cjepivo protiv ospica, zaušnjaka i rubeole (MMR) s autizmom iako su brojna istraživanja takvu vezu opovrgnula. Sam je, rođen prije 1989., vjerojatno primio samo jednu dozu MMR-a, koja pruža 93 % zaštite, što može objasniti blaži tijek bolesti.
Chin-Hong ističe da antivakcinalne poruke odmah ugrožavaju djecu i druge ranjive skupine, a pogoršanje se ne ograničava samo na ospice: „Measles is like the poster child, but it’s about a way of life that we’ve taken for granted in the last few decades that is threatened.” Ako se zaraza bude prenosila dulje od godinu dana, Sjedinjene Države mogle bi izgubiti status zemlje bez endemskih ospica, stečen 2000. godine.
U međuvremenu zdravstvene službe pozivaju na pojačanu provjeru cijepljenosti, posebice djece, trudnica i imunokompromitiranih osoba, kako američko javno zdravstvo ne bi – slikovito rečeno – „putovalo unatrag u vremenu” i moralo ponovno učiti borbu protiv davno suzbijenih bolesti.