Sjedinjene Američke Države pojačavaju vojnu pomoć Kijevu isporukom moderniziranih vođenih raketa-bombi GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb), sustava koji kombinira raketni motor M26 i bombu GBU-39/B te se lansira sa zemlje preko HIMARS-a ili M270 MLRS-a.
• Novi paket dolazi u trenutku kad su ukrajinske zalihe balističkih projektila ATACMS iscrpljene. • GLSDB ima domet 150–160 kilometara i zamišljen je kao nadomjestak za udare daleko iza bojišnice – logistička čvorišta, skladišta streljiva i koncentracije snaga.
Jači otpor ruskom ometanju Prethodne verzije pokleknule su pred ruskim elektroničkim ratovanjem, osobito GPS ometanjem, zbog čega su ukrajinske postrojbe privremeno odustale od uporabe. Reuters prenosi da je provedeno 19 probnih lansiranja nove serije, a američki dužnosnici ističu „ojačane veze unutar oružja i moguću prilagodbu navigacijskog sustava” kako bi se povećala otpornost na ometanje.
Povijesna paralela – „Košava” Koncept lansiranja zrakoplovnih bombi sa zemlje nije nov. Srpska vojska 1990-ih razvila je samohodni lanser M-94 Košava: kamion TAM-150 nosio je tri ili četiri cijevi iz kojih su iskorištene aviobombe FAB-100 ili FAB-250, potpomognute motorima raketa 122 mm ili 128 mm. Sustav je korišten u Hrvatskoj, Bosni i na Kosovu – primjerice oko Petrinje, Maglaja i Goražda – ali je pokazao veliku nepreciznost; pojedine bombe ni nisu eksplodirale. Ipak, tamo gdje su pale izazvale su znatno razaranje i psihološki učinak.
Za razliku od tadašnje improvizacije, današnji GLSDB oslanja se na precizno satelitsko navođenje i suvremenu elektroniku. No zajednički im je cilj: omogućiti vojsci bez zračne nadmoći da iz pozadine pogađa udaljene mete.
Očekivanja u Kijevu Ako se pokaže da nadogradnje doista ublažavaju rusko ometanje, GLSDB bi mogao postati ključan alat ukrajinske obrane. Prve serije već su locirane u europskim skladištima i uskoro se očekuju na bojištu. Kao i u ratu 1990-ih, uspjeh će ovisiti manje o tehničkim brošurama, a više o tome kako se oružje ponaša pod vatrom.