Prvi slučajevi afričke svinjske kuge potvrđeni su i u Baranji – na gospodarstvima u Jagodnjaku i Bolmanu – čime je općina poznata kao „općina kulena” dospjela u zonu zaštite koju je proglasilo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. Ukupno je, od 2. do 14. srpnja, zabilježeno sedam novih slučajeva bolesti: pet u Vukovarsko-srijemskoj županiji (Gradište, Štitar i Komletinci) te dva u Osječko-baranjskoj.
Unatoč zabrinjenosti javnosti, proizvođači legendarne baranjske delicije zasad ne vide razlog za alarm. „Što se tiče utjecaja pojave afričke svinjske kuge na proizvodnju kulena, mislim da problema ne bi trebalo biti”, poručuje Miodrag Komlenić, predsjednik Udruge proizvođača baranjskog kulena. Objašnjava da su srpanj i kolovoz ionako razdoblje kada se prodaje roba proizvedena nekoliko mjeseci ranije, dok se novi ciklus proizvodnje pokreće tek u kasnu jesen.
Proizvođači, kaže, imaju dovoljno kulena na zalihi, a svježu sirovinu po potrebi mogu nabaviti i izvan Baranje, pa ne očekuju nagla poskupljenja. U Udruzi trenutačno djeluje petnaestak članova, od kojih šest posjeduje sve uvjete za proizvodnju zaštićenog baranjskog kulena. Na državnoj je razini najveći proizvođač i dalje prehrambena kompanija Belje.
Iz Belja naglašavaju da njihove svinjogojske farme već 15 godina rade pod strogim biosigurnosnim mjerama i svrstane su u 3. kategoriju, onu s najvišom razinom zaštite. „Na prostoru Baranje imamo jedanaest farmi, a oko 10 % naše ukupne proizvodnje svinja nalazi se na četiri farme u blizini Jagodnjaka. Za njih smo odmah uveli dodatne protokole dezinficiranja ljudi i vozila”, navode iz tvrtke.
Belje će, dodaju, nastaviti raditi u skladu s ministarskim mjerama te ima dovoljno gotovih proizvoda za pojačanu potražnju tijekom turističke sezone.
Dok veterinarske službe prate situaciju i provode naložene mjere u zonama zaštite i nadziranja, poruka s terena ostaje jednaka: kulena neće nedostajati, niti bi trebao poskupjeti – pod uvjetom da se bolest zaustavi prije početka nove proizvodne sezone.