Rijetka, ali potencijalno smrtonosna parazitska bolest – alveolarna ehinokokoza – širi se brže nego što pokazuju službene brojke, upozorava nova studija objavljena u časopisu The Lancet Infectious Diseases.
Istraživački tim predvođen Medicinskim sveučilištem u Beču prvi je put sustavno analizirao podatke iz 40 europskih zemalja. U razdoblju 1997.–2023. zabilježeno je 4 207 slučajeva, no autori ističu da je bolest „značajno podzastupljena” iako se u većini država obavezno prijavljuje.
Više od dvije trećine svih dijagnoza – 2 864 slučaja – koncentrirano je u Njemačkoj, Francuskoj, Austriji i Švicarskoj, a žarišta su ponajprije alpska i baltička područja. Stručnjaci rast broja infekcija povezuju s povećanjem populacije lisica i češćim susretima divljih životinja, kućnih ljubimaca i ljudi u vrtovima, na poljima i tijekom boravka u prirodi.
Uzročnik bolesti, lisičja trakavica (Echinococcus multilocularis), prenosi se jajima koja se nalaze u lisičjem izmetu. Ona mogu dospjeti u ljudski organizam preko kontaminirane zemlje, neopranog povrća, šumskog voća ili izravnim kontaktom. Parazit se najčešće smješta u jetri, gdje godinama može rasti bez simptoma. Kada se jednom pojave, tegobe su povezane s teškim oštećenjem jetre, a neliječena bolest može završiti smrću.
Liječenje zahtijeva dugotrajnu terapiju antiparaziticima; u težim slučajevima nužna je kirurška resekcija zahvaćenog dijela jetre, što alveolarnu ehinokokozu svrstava među najopasnije parazitske bolesti na kontinentu.
Autori studije pozivaju na ujednačeno europsko praćenje, standardizaciju dijagnostike i snažniju informiranost javnosti kako bi se spriječilo daljnje širenje infekcije.