VINKOVCI – Najnovija knjiga vinkovačkog knjižničara i povjesničara Tihomira Marojevića „VK priče” bit će službeno predstavljena u petak, 18. srpnja, u 18 sati u Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci, u sklopu obilježavanja Dana grada.
Autor je voditelj Znanstvenog odjela vinkovačke Knjižnice i predsjednik Povijesnog i športskog društva Hrvatski sokol. Već je poznat po trima samostalnim izdanjima – „Tragovi vremena”, „Prilog za povijest kulture Vinkovaca” i „Vinkovački spomenici” – u kojima je dokumentirao javna spomen-obilježja grada, od poprsja do spomen-ploča.
„VK priče” okupljaju 55 kratkih publicističkih tekstova o manje poznatim, ali intrigantnim epizodama vinkovačke prošlosti i sadašnjosti. Čitatelji će tako saznati: • kako je slavni šahist Bobby Fischer boravio u Vinkovcima; • gdje su bili stari gradskih bazeni i što skriva Barutana; • zašto je vila Gross upamćena kao gradska suvremena legenda; • kako su izgledali adventski običaji početkom 20. stoljeća; • kakav je trag ostavio rimski car iz Cibala; • kako je nastao park Lenije i grb Vinkovačkih jeseni; • priče o vinkovačkim sinagogama, topu ispred Gradskog muzeja ili velikim sportskim dvobojima.
Marojević podsjeća i na sugrađane koji su danas gotovo zaboravljeni, a ostvarili su velike profesionalne uspjehe, poput Ivana Hetricha, Snježane Petike, Andrije Ottenheimera, Andrije Štampara i Josipa Brunšmida.
Knjiga je nastajala u jeku pandemije COVID-19, kada je Knjižnica zbog epidemioloških mjera bila zatvorena. „Prva priča, ‘Crkva sv. Ilije na Meraji’, objavljena je 31. ožujka 2020., a posljednja, ‘Sv. Florijan, Franjo Josip i Sisi’, 25. lipnja 2021.”, bilježi autor. Tekstovi su se tada redovito objavljivali na Facebook stranici Knjižnice kako bi, kako kaže Marojević, „podsjetili da je i pandemija tek jedan trenutak u tijeku vremena koji će proći”.
Za konačno tiskano izdanje zaslužna je financijska potpora Grada Vinkovaca i Vukovarsko-srijemske županije. Marojević navodi kako je svaku priču temeljito provjerio koristeći djela lokalnih istraživača poput Vladimira Ćirića, Zlatka Virca i Pere Sentića, kao i nezaobilazne knjige Ivana Vučevca „Stari Vinkovci” te Tominih Šalićevih radova o židovskoj zajednici i šokačkim rodovima.
Predstavljanje „VK priča” najavljuje se kao prilika da Vinkovčani – i svi zaljubljenici u povijest – upoznaju bogatu, često skrivenu kulturnu baštinu grada koji se ponosi statusom najstarijeg kontinuirano naseljenog mjesta u Europi.