Županijska vijećnica stranke Možemo! Helena Lozić Doklestić javno je prozvala gradonačelnika Pule Filipa Zoričića, istarskog župana Borisa Miletića te čelnike turističkih gradova i općina zbog, kako navodi, „neizdrživog“ smrada koji se već sedam godina širi iz centra za gospodarenje otpadom Kaštijun.
U otvorenom pismu objavljenom u srijedu Lozić Doklestić upozorava da je situacija kulminirala ovog ljeta, kada stanovnici Medulina i okolice redovito zatvaraju prozore „usred noći“ kako bi se zaštitili od plinova i mirisa. Tvrdi da Kaštijun svakodnevno prima oko 390 tona miješanog komunalnog otpada, koji – iako tehnički obrađen – na odlagalištu i dalje ispušta plinove i neugodne mirise.
„Vi govorite o tehnologiji, a mi zatvaramo prozore noću“, poručuje vijećnica ističući da su institucije godinama svjesne problema, ali ne poduzimaju učinkovite korake.
Ključne zamjerke • Kaštijun je 2024. bio predmet sedam inspekcijskih nadzora; jedina izrečena mjera ograničila je dnevni dovoz na 390 tona otpada, na što se tvrtka i žalila. • Sustav spaljivanja plinova (baklja) navodno ne radi, a procjedne vode se ne odvoze redovito. • Otpad dolazi mokar i s visokim udjelom biootpada, pa smrad ostaje neizbježan.
Što traži Lozić Doklestić
- Hitno svakodnevno prekrivanje otpada inertnim materijalom ili folijom te osiguravanje ispravnog rada baklje.
- Postavljanje dviju dodatnih mjernih stanica kako bi se precizno pratilo onečišćenje zraka.
- Objavu rezultata neovisne analize poslovanja Kaštijuna koju je financirao Grad Pula, a koja još nije javno dostupna.
- Donošenje Plana gospodarenja otpadom i novog Prostornog plana Istarske županije uz uključivanje stručnjaka i građana.
- Uspostavu sustavnog odvajanja biorazgradivog otpada u cijeloj Istri i širu primjenu smeđih kanti.
Vijećnica zaključuje da smrad s Kaštijuna „nije lokalni, nego sustavni problem“ za koji odgovornost snose svi istarski gradonačelnici i načelnici: „Vaše destinacije mirišu – naša naselja smrde. Zašto mislite da to moramo podnositi?“