Telegram je sredinom svibnja spektakularno zabranio dva najveća kineska cripto „jamstvena” tržišta – Haowang Guarantee i Xinbi Guarantee – na kojima su se nudile usluge pranja novca, ukradeni podaci i alatke za organizirane investicijske prevare iz kampova prisilnog rada u Kambodži, Mjanmaru i Laosu. Prema podacima tvrtke za blok-lanč analitiku Elliptic, preko ta su se dva kanala okrenule transakcije vrijedne oko 35 milijardi dolara.
Samo mjesec dana kasnije, pokazuje novo Ellipticovo izvješće, crno tržište na Telegramu ponovno buja. Manji kanali preuzeli su ulogu zabranjenih divova, a osobito je izbio Tudou Guarantee, djelomično u vlasništvu iste skupine Huione koja je stajala iza ugašenog Haowanga. Tudou je u međuvremenu udvostručio broj pratitelja na 289 000 – gotovo koliko je Haowang imao prije gašenja – i dnevno okrene oko 15 milijuna dolara, tek nešto manje od nekadašnjih 16,4 milijuna Haowanga. Istodobno se i Xinbi vratio pod istim imenom, s više stotina tisuća novih korisnika.
Elliptic je Telegramu redovito slao prijave za desetak preostalih tržišta, ali platforma je – unatoč vlastitim pravilima koja zabranjuju prijevare i pranje novca – odbila nove zabrane. U priopćenju za Wired neimenovani Telegramov glasnogovornik izjavio je da „rigidne kineske devizne kontrole ostavljaju građanima malo izbora” te da tvrtka „odlučno odbija opće zabrane” kako bi štitila financijsku autonomiju korisnika.
Suosnivač Elliptica Tom Robinson tu argumentaciju odbacuje: „Ova tržišta prvenstveno služe pranju profita od prijevara i drugih kaznenih djela.” Bivša tužiteljica Erin West, danas na čelu nevladine inicijative Operation Shamrock, Telegram opisuje kratko: „Omogućuju biznis loših momaka na platformi loših momaka.”
Stručnjaci poput Jacoba Simsa s Harvarda podsjećaju da je američki Ured za financijski kriminal (FinCEN) početkom svibnja proglasio Huione Group „primarnom pranjem novca”. Taj je potez, smatra Sims, vjerojatno natjerao Telegram na prvi val brisanja; bez novog službenog pritiska, dodaje, kompanija nema motiv proaktivno čistiti svoju mrežu.
Scenarij tako ostaje nepromijenjen: dok se platforma poziva na zaštitu privatnosti i sloboda, kriminalne mreže – uključujući one povezane s trgovinom ljudima – već su gotovo u potpunosti nadoknadile gubitke i nastavljaju okretati milijarde preko istog komunikacijskog kanala.